Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Zbiory zbóż w 2018 roku – poznaliśmy dane GUS.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 350

Rolnicy z całej Polski poznali dane dotyczące produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w tym roku. Według Głównego Urzędu Statystycznego ogólne zbiory w tym roku spadły o blisko 16%.

Zbiory zbóż w 2018 roku – poznaliśmy dane GUS.
Rolnicy z całej Polski poznali dane dotyczące produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w tym roku. Według Głównego Urzędu Statystycznego ogólne zbiory w tym roku spadły o blisko 16%. Warto analizować tego typu dane, aby zrozumieć zasięg strat w całym kraju i umożliwiać w przyszłości dopasowanie cyklu produkcyjnego do panujących warunków pogodowych i wymagań rynku.

Suma wszystkich zebranych w tym roku zbóż oscyluje w granicach 26,7 mln ton, co daje spadek rzędu blisko 16% w stosunku do roku ubiegłego. Zbiory zbóż podstawowych wraz z mieszankami zbożowymi to około 23,4 mln ton, tutaj również widoczny jest kilkunastoprocentowy spadek w kontekście 2017 roku. Według analizy to wyjątkowo wysokie temperatury powietrza w maju i czerwcu oraz niewielkie opady deszczu sprawiły, że mieliśmy do czynienia ze zbyt dużym przesuszaniem się gleby w wierzchniej warstwie. Skutkowało to zbyt szybkim dojrzewaniem zbóż, a co za tym idzie znacznym spadkiem potencjału wzrostowego i jakościowego. Rolnicy rozpoczęli żniwa znacznie wcześniej niż zwykle, gdyż już w trzeciej dekadzie czerwca. Przerywnikiem prac był okres opadowy w kolejnym miesiącu, a końcowych zbiorów dokonywano zwykle pod koniec sierpnia. Jeżeli chodzi o tereny uprawne dla zbóż w tym roku to przeznaczono łącznie 7,9 mln ha. Całkowita wydajność wszystkich zasianych zbóż ocenia się na niespełna 34 dt/ha co w stosunku do roku ubiegłego daje spadek o 19% oraz 3 – procentowy spadek w porównaniu do wstępnych szacunków.

Jeżeli chodzi o zboża ozime to według oceny przedwynikowej za ten rok wydajność dla poszczególnych zbiorów wynosiła:
  •    żyto 24,5 dt/ha
  •    pszenica 43,2 dt/ha
  •    jęczmień 37,4 dt/ha
  •    pszenżyto 32,9 dt/ha
  •    mieszanki zbóż 28,4 dt/ha
W przypadku zbiorów zbóż ozimych wraz z mieszankami zbożowymi wyniosły one 15,2 mln ton, co daje 17 – procentowy spadek w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Natomiast zboża jare oszacowano na 8,1 mln ton co daje 13 – procentowy spadek. Jeżeli chodzi o wydajność dla poszczególnych zbóż jarych to prezentuje się ona następująco:
  •     jęczmień 29,9 dt/ha
  •     pszenica 31,6 dt/ha
  •     pszenżyto 25,2 dt/ha
  •     owies 23,3 dt/ha
  •     mieszanki zbóż 25,1 dt/ha
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.