Dzisiaj jest: 21.9.2019, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Ustawa o obrocie ziemią bez poprawek – znamy decyzję senatu.

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 131

Senatorzy zgodnie poparli nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Ustawa o obrocie ziemią bez poprawek – znamy decyzję senatu.
Senatorzy zgodnie poparli nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, zakup działki rolnej o powierzchni do 1 ha zlokalizowanej w obrębie miasta będzie możliwy także dla osoby niebędącej rolnikiem. Głosowanie za nowelizacją ustawy wyglądało następująco: za głosowało 59 senatorów, 13 wstrzymało się od głosu, 12 było przeciw.

Dotychczas obowiązującym dokumentem regulującym kwestie zakupu i obrotu ziemią była ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dokument ten dość mocno ograniczał handel ziemią i jej nabycie przez osoby niezwiązane z rolnictwem. To zauważalny wśród części gospodarstw problem. W tej sprawie wypowiedział się także wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Stwierdził on, iż głównym celem wprowadzenia nowelizacji ustawy jest uściślenie przepisów i zmniejszenie ograniczenia obowiązującego od 2016 roku w zakresie obrotu ziemią. Nowe zapisy mają odpowiadać oczekiwaniom osób zainteresowanych nabyciem ziemi, z kolei rolnikom posiadającym ziemię umożliwiać łatwiejszą sprzedaż klientom niezwiązanym z rolnictwem. Osoba niebędąca rolnikiem mogła dotychczas nabyć grunty o powierzchni nie większej niż 0,3 ha, najnowszy zapis ustawy zwiększa tą wartość do 1 hektara.

Jeżeli chodzi o liczbę nabywanych działek na terenie miasta to nie przewidziano żadnych limitów ilościowych. Natomiast zakup gruntu na terenie wiejskim ogranicza możliwość nabycia do jednej działki. Wszystkie tereny o powierzchni powyżej 1 ha będą wymagały przez kupującego prowadzenia działalności rolniczej. Zachowano 5–letni okres niezbywalności działki rolniczej. Nie zmieniła się zasada pierwokupu ziemi na terenie wiejskim oraz miejskim przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Zakup gruntu rolnego zgodnie z ustawą będzie wymagał prowadzenia gospodarstwa rolnego przez minimum 5 lat (wcześniej było to 10 lat). Wprowadzono także możliwość sprzedaży zanim minie okres pięciu lat, wystarczy tylko uzyskać zgodę KOWR. Wielu rolników czekało jednak na decyzję o rozszerzeniu możliwości zbycia nieruchomości na rzecz rodziców, rodzeństwa oraz pasierbów. Przy uzyskaniu zgody dyrekcji KOWR możliwe będzie zbycie nieruchomości rolnej różnego rodzaju instytucjom: uczelniom, samorządom, podmiotom publicznym. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to po uzyskaniu podpisu prezydenta pod ustawą, zdecydowana większość przepisów wejdzie w życie w ciągu 14 dni od momentu ogłoszenia ustawy.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.