Dzisiaj jest: 21.9.2019, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Koniec hodowli klatkowej zwierząt? Tego chcą ekolodzy.

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 122

Duże gospodarstwa rolne korzystające z klatek w hodowli zwierząt mogą niebawem mieć nie lada zmartwienie.

Koniec hodowli klatkowej zwierząt? Tego chcą ekolodzy.
Duże gospodarstwa rolne korzystające z klatek w hodowli zwierząt mogą niebawem mieć nie lada zmartwienie. Chodzi o likwidację rozwiązania wykorzystywanego na masową skalę od wielu lat niemal na całym świecie. Za usunięciem hodowli klatkowej optowała Europejska Inicjatywa Obywatelska, która w we wrześniu ubiegłego roku rozpoczęła zbieranie minimum miliona podpisów spośród obywateli Unii Europejskiej. Z końcem maja bieżącego roku uzyskano limit, a nawet go przekroczono.

Pomysłodawcą projektu jest organizacja Compassion in World Farming (CIWF), która zaproponowała zmianę obowiązującego w Unii Europejskiej Prawa. Działanie to spotkało się z aprobatą powyżej 130 organizacji unijnych, w szczególności instytucji dbających o ekologię i dobrostan zwierząt. Wśród organizacji z Polski znalazły się m.in. Otwarte Klatki, Fundacja VIVA Akcja dla Zwierząt, Polskie Towarzystwo Etyczne, OTOZ Animals oraz Fundacja Alberta Schweitzera. Czym jest Europejska Inicjatywa Obywatelska? Jej głównym zadaniem jest stworzenie narzędzi umożliwiających obywatelom UE na ingerencję w kształt poszczególnych ustaleń międzypaństwowych. Właśnie ten mechanizm został po raz pierwszy wykorzystany przy zbiórce miliona podpisów w obywatelskim projekcie. Teraz zebrane podpisy zostaną wraz wnioskiem ustawodawczym przekazane do Komisji Europejskiej.

Prośba inicjatywy obywatelskiej zostanie teraz rozpatrzona w celu wypracowania przepisów zmierzających do likwidacji chowu klatkowego jaki znamy. Zakaz miałby obowiązywać w przypadku hodowli zwierząt gospodarczych: młodych kur, kur niosek, brojlerów, kaczek, przepiórek, gęsi oraz klatek wykorzystywanych przy hodowli cieląt, kojców do inseminacji i porodu. W praktyce więc ewentualne zmiany dotkną wielu dużych hodowców wykorzystujących to rozwiązanie ze względu na codzienną wygodę użytkowania.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.