Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Wsparcie dla gospodarstw agroturystycznych – informacja POT.

Dodano: rok temu Czytane: 346

Polska wieś i wiele regionów oznaczonych tablicami „Natura 2000” to dogodne miejsce do prowadzenia działalności agroturystycznej.

Wsparcie dla gospodarstw agroturystycznych – informacja POT.
Polska wieś i wiele regionów oznaczonych tablicami „Natura 2000” to dogodne miejsce do prowadzenia działalności agroturystycznej. Jak informuje Polska Organizacja Turystyczna, udało się jej pozyskać wsparcie unijne na rozwój turystyczny i promocję obszarów wiejskich. Taka forma wsparcia dotyczy właśnie szeroko pojętej agroturystyki, która jest chętnie wybierana przez rolników szukających alternatywnego dochodu dla prowadzonej działalności w gospodarstwie.

Środki unijne w kwocie 905 000 zł pozyskano w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich. Podstawowe założenia programu zakładają szerokie działania w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych, poprawę konkurencyjności rolnictwa oraz zrównoważonego rozwoju w regionach wiejskich. Wśród zadań realizowanych poprzez Polską Organizację Turystyczną znajdziemy chociażby projekt pod nazwą „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”. Tego typu działania pozwalają wypracować mechanizmy zmierzające do poprawy już istniejących ofert agroturystycznych, szerzenia standardów jakościowych w prowadzonej działalności turystycznej i dopasowania ofert uwzględniających potrzeby podróżnych. Polska Organizacja Turystyczna określa regiony występujące w Polsce jako miejsca z własną kulturą, bogatą kuchnią, bliskością natury i ludzką gościnnością. Dotychczas na ten projekt udało się pozyskać kwotę 590 000 zł.

Kolejnym ważnym zadaniem skierowanym bezpośrednio dla gospodarstw jest program o nazwie „Dobry biznes na wsi”. Pomysłodawcy ukierunkowali projekt na promocję regionów wiejskich jako wartego uwagi miejsca do prowadzenia firm z zakresu turystyki oraz jako dobre miejsce do życia. Skupiono się tutaj na wykorzystaniu nowoczesnych mediów i środków komunikacji. Założeniem projektu jest wypracowanie w ciągu najbliższych lat schematu zmierzającego do tworzenia kompleksowych usług dla turystów. Powyższe projekty nie wpłyną rzecz jasna w sposób bezpośredni na wyniki finansowe gospodarstw agroturystycznych. Będą one jednak oddziaływać pośrednio na promocję terenów wiejskich jako miejsc idealnych do wypoczynku i życia. Takie działania mogą przełożyć się na liczbę turystów, a co za tym idzie na finalne zyski osiągane przez gospodarstwa.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.