Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Septorioza atakuje - pierwsze porażenia zbóż na polach.

Dodano: rok temu Czytane: 357

Rolnicy, którzy zrezygnowali w tym roku z zastosowania zabiegu ochronnego kłosów muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Septorioza atakuje - pierwsze porażenia zbóż na polach.
Rolnicy, którzy zrezygnowali w tym roku z zastosowania zabiegów ochronnych kłosów muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Już teraz na polach możemy zaobserwować niewielkie, brunatnoczarne plamy wskazujące na występowanie septoriozy plew. Schorzenie to wpływa w znaczny sposób na wykształcenie się ziaren, przy jej nasileniu należy liczyć się z poważnymi stratami w zbiorach.

Ziarna objęte septoriozą nie są w stanie wykształcić się we właściwy sposób. Część gospodarstw nie zdecydowała się na wykonanie zabiegu ochronnego ze względu na dogodne warunki, niewskazujące na występowanie choroby.  Niestety przewidywania nie sprawdziły się i choroba pomimo teoretycznie niesprzyjających jej występowaniu warunków nadal występuje. Schorzenie to wpływa przede wszystkim na zbiory pszenżyta, jęczmienia, żyta i pszenicy. To właśnie te uprawy charakteryzują się dużym zainteresowaniem i rolnicy przewidują solidne plony. Niestety septorioza atakująca duże połacie roślin polnych ma realny wpływ na osiągane plony, a tym samym na przyszłe dochody gospodarstwa. Objęcie kłosów chorobą łatwo jest zauważyć na górnym fragmencie plewek, lecz schorzenie atakuje stopniowo niemal cały kłos. Występowanie septoriozy skutecznie blokuje dostęp roślin do asymilatów, które są budulcem dla ziaren. W skrajnych przypadkach nasilenia się brunatnoczarnych plam na roślinach może dojść do strat na poziomie 50-60% przewidywanego plonu.

O poziomie strat dla poszczególnych upraw będzie decydowała także pogoda. Niesprzyjające warunki atmosferyczne w połączeniu z osłabionymi przez chorobę kłosami mogą doprowadzić do pękania ochronnego fragmentu kłosa. Najbardziej schorowane kłosy są objęte większymi, fioletowo-brązowymi plamami.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.