Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Polecane odmiany rzepaku w 2019 roku.

Dodano: rok temu Czytane: 366

Wybór właściwej odmiany rzepaku decyduje często o dochodowości wysiewu. W związku z tym każdego roku Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju prezentuje ranking odmian rzepaku.

Polecane odmiany rzepaku w 2019 roku.
Wybór właściwej odmiany rzepaku decyduje często o dochodowości wysiewu. W związku z tym każdego roku Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju prezentuje ranking odmian rzepaku. Taki wykaz ma za zadanie ułatwić wybór rolnikom, którzy korzystając z rejestru dostępnych odmian gubią się w gąszczu setek różnych nasion rzepaku.

Zastosowanie właściwej odmiany odbija się na ekonomi oraz efektach produkcyjnych, a więc dużym ułatwieniem jest wybór spośród kilku polecanych odmian z tegorocznego rankingu. Stowarzyszenie na ten rok zaproponowało następujące odmiany: SY Ilona, Hevelius, Galileus, Architect, Advocat i Absolut. Ranking jest zawsze opracowywany poprzez prowadzenie badań w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). Pozwala to wyodrębnić faktycznie najlepszą odmianę dla ogółu rolników zajmujących się uprawą rzepaku. Wszystkie odmiany, które wzięto pod lupę znalazły się w specjalnym systemie ocen uwzględniającym poszczególne cechy roślin. Aby ułatwić czytelność rankingu wybrano 5 cech ważonych oznaczonych kolorami. Ułatwia to wybór optymalnej odmiany zgodnie z zasadami ekonomicznej opłacalności przy zachowaniu możliwie wysokiego plonu. Stąd też właśnie wśród odmian polecanych na ten rok znalazły się rośliny populacyjne np. Galileus, Hevelius oraz mieszańcowe np. Avocat, Aspect itp.

Zachęcamy do przyjrzenia się galerii przygotowanej przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, gdzie znalazły się wszystkie odmiany polecane w bieżącym roku. Pełny ranking odmian znajdziemy na oficjalnej stronie PSPO w zakładce "publikacje".
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.