Dzisiaj jest: 21.10.2019, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Żniwa w upalne dni? Zadbaj o maszyny rolnicze!

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 141

Pogoda za oknem ma wpływ nie tylko na samopoczucie zwierząt, ale i stan maszyn.

Żniwa w upalne dni? Zadbaj o maszyny rolnicze!
Pogoda za oknem ma wpływ nie tylko na samopoczucie zwierząt, ale i stan maszyn. W najbliższych  tygodniach rozpocznie się okres żniw, który jest czasem zdwojonych wysiłków rolników korzystających z maszyn rolniczych. Nie zapominajmy o właściwym wykorzystaniu urządzeń, gdyż przez pośpiech i brak właściwej konserwacji może dojść do poważnych awarii, a nawet wystąpienia pożarów.

Fala afrykańskich upałów ma wpływ zarówno na starsze ciągniki i kombajny, jak i na nowsze modele. Nagrzewający się silnik w połączeniu z wysoką temperaturą to gotowa recepta na problemy techniczne i możliwość pojawienia się ognia. W razie wystąpienia takiej sytuacji, rolnik jest narażony na przerwę w prowadzonych żniwach, a w najgorszym wypadku może ponieść straty materialne wynikające z poważnej awarii sprzętu lub jego stratą w wyniku pożaru. Przystępując do prac w słoneczne dni należy codziennie kontrolować stan chłodnic przy silniku. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu poszczególnych elementów odpowiadających za chłodzenie. Przegrzanie silnika jest o tyle problematyczne, iż może prowadzić do pojawienia się ognia w komorze silnika. Czyszczenie przy użyciu sprężonego powietrza i szczotki jest podstawowym elementem decydującym o sprawności technicznej maszyn rolniczych każdego dnia. W trakcie żniw takie czyszczenie możemy powtarzać dwa razy dziennie.

Producenci maszyn przygotowali ciągniki, kombajny na pracę w warunkach polowych. Jednak skrajne temperatury w połączeniu z wielogodzinną pracą mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń. Upały szkodzą nie tylko na elementy mechaniczne, ale również na nowoczesną elektronikę w zaawansowanych modelach maszyn. Radzimy więc odłożyć prace na polu na godziny popołudniowe, kiedy to słońce znajduje się nieco niżej, a temperatura powietrza nie osiąga maksymalnych wartości. Przekłada się to na obniżenie ryzyka poważnej awarii pojazdu, a tym bardziej pożaru. W razie pojawienia się ognia musimy liczyć się z poważnymi wydatkami na naprawę uszkodzonego silnika.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.