Dzisiaj jest: 21.10.2019, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Poidła dla świń, trzody chlewnej. Jak wykorzystać ich możliwości?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 157
Redakcja poleca!

Automatyczne poidła przyczyniły się do lepszego zarządzania czasem w gospodarstwie. Ich globalne zastosowanie w ostatnich latach sprawia, iż nie zawsze są one użytkowane zgodnie z zaleceniami.

Poidła dla świń, trzody chlewnej. Jak wykorzystać ich możliwości?
Automatyczne poidła przyczyniły się do lepszego zarządzania czasem w gospodarstwie. Ich globalne zastosowanie w ostatnich latach sprawia, iż nie zawsze są one użytkowane zgodnie z zaleceniami. To przysparza wiele problemów związanych z błędem czynnika ludzkiego, a to z kolei przekłada się na stan zdrowia zwierząt i parametry produkcyjne. Co należy wiedzieć o poidłach dla świń, aby hodowla w gospodarstwie była skuteczna?

Zapotrzebowanie i wiek zwierząt

Podstawową potrzebą świń jest obok jedzenia właśnie picie. Organizm zwierzęcia składa się w większości z wody, przez co niezbędnym warunkiem zachowania dobrostanu świń jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Czynnik ten decyduje o skuteczności produkcyjnej, co finalnie przekłada się na osiągany przez rolników zysk. Jest to szczególnie zauważalne w okresie letnim, kiedy zwierzęta potrzebują dużych ilości wody podawanej skutecznie przez poidła automatyczne. Zapotrzebowanie na wodę w organizmach zwierząt jest różne ze względu na wiek i fazę wzrostu. Prosięta będą spożywały zaledwie dwa litry wody w ciągu doby, warchlaki już pięć litrów, z kolei przy tuczu, hodowli loch prośnych i loch karmiących musimy liczyć się z dobowym spożyciem wody na poziomie odpowiednio 10, 20, 35 litrów. Automatyka systemów poideł daje co prawda niesłychaną wygodę w gospodarstwach, ale należy ją dobierać zgodnie z wymaganiami zwierząt. Potrzebna jest też właściwa eksploatacja, od której zależeć będzie dobrostan zwierząt. Dwa podstawowe typy poideł spotykanych w gospodarstwach hodowlanych to poidła smoczkowe i miseczkowe.

Ilość poideł oraz wysokość montażu

Głównym błędem popełnianym przez rolników jest oszczędność na liczbie poideł montowanych przy stanowiskach. Przy licznej obsadzie zwierząt będzie to generowało problem z dostępem poszczególnych świń do optymalnej ilości wody pitnej. Zbyt rzadkie rozmieszczenie poideł skutkuje walką zwierząt o dostęp do wodopoju, co przekłada się na gorsze przyrosty słabszych fizycznie świń. Trudnym do wyeliminowania problemem wynikającym z niedoskonałości poideł jest rozmieszczenie ich na odpowiedniej wysokości. Musimy pamiętać, iż istnieje zalecana wysokość poideł dla poszczególnych grup wiekowych. Wynika to z różnych rozmiarów poszczególnych świń na różnych etapach rozwoju. O ile poidła smoczkowe mają w standardzie uchwyty do zmiany wysokości, tak poidła miseczkowe nie posiadają możliwości regulacji. Często popełnianym błędem jest umieszczenie poideł na jednej wysokości przez cały okres chowu. Wynika to z wygody, ale przekłada się niestety na zachowanie dobrostanu zwierząt. W takim wypadku gospodarstwa często korzystają z umieszczenia poideł na nieco wyższym poziomie oraz stosują podesty, co likwiduje kilka problemów. Po pierwsze niweluje się w ten sposób możliwość zanieczyszczenia wody odchodami zwierząt, z kolei podesty ułatwiają picie z poideł mniejszym świniom.

Wybór zaworów smoczkowych i lokalizacja w kojcu

Należy pamiętać, że wydajność systemu poideł jest zależna także od właściwego doboru zaworów smoczkowych. To one generują mniejszy lub większy przepływ wody, należy więc dobierać ich możliwości pod kątem potrzeb naszego stada. Podobnie ma się kwestia lokalizacji poideł w kojcach, należy unikać umieszczania urządzeń w pobliżu miejsc wypróżniania zwierząt. Niestety zachowanie idealnego rozmieszczenia jest trudne ze względu na same zwierzęta, które dobierają sobie miejsce w kojcu na legowisko i miejsce do wypróżniania. Przed montażem należy więc obserwować własną hodowlę świń i na tej podstawie zdecydować o montażu poideł we właściwych strefach.
Dwa rodzaje poideł – trudny wybór

Wybór odpowiedniego poidła nie należy do zadań łatwych. Wynika to z różnych cech własnych poideł smoczkowych i miseczkowych, które posiadają zarówno zalety, jak i wady. Poidła smoczkowe charakteryzują się prostotą utrzymania higieny, niestety przez swoją konstrukcję są narażone na duże ubytki wody. Z kolei poidła miseczkowe dużo trudniej jest utrzymać w czystości, jednak tutaj straty wody nie są tak duże jak u poprzednika. Sam wybór poidła jednak nie decyduje o skuteczności chowu świń w gospodarstwie rolnym. Znacznie bardziej istotne jest stosowanie się do zaleceń w zakresie rozmieszczenia poideł w kojcach oraz wysokości.

Podstawowe zalecenia

Jeżeli chodzi o wysokość rozmieszczenia poideł smoczkowych to zaleca się rozmieszczenie ich ze względu na kąt montażu (90 stopni oraz 45 stopni). Wartości wyrażone w centymetarch:

- montaż dla poideł smoczkowych pod kątem 90 stopni (prosięta 10x35, warchlaki 40x45, tuczniki 55, lochy i knury 75)
- montaż dla poideł smoczkowych pod kątem 45 stopni (prosięta 15x25, warchlaki 50x55, tuczniki 65)

Dla poideł miseczkowych przyjmuje się następującą wysokość montażu: prosięta 13-15, warchlaki 20-30, tuczniki poniżej 60 kg 35-45, tuczniki powyżej 60 kg 45-55, lochy i knury 60 cm i wyżej. Podane zalecenia wyodrębniliśmy na podstawie materiału źródłowego z pracy zbiorowej pod tytułem „Systemy utrzymania świń. Poradnik”.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.