Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Kredyty klęskowe – kto skorzystał?

Dodano: rok temu Czytane: 344

Kredyty klęskowe to jeden z mechanizmów wspierających rolników. Utrzymanie ciągłości prowadzonej działalności byłoby dla wielu gospodarstw często niemożliwe, gdyby nie pozyskane finansowanie.

Kredyty klęskowe – kto skorzystał?
Kredyty klęskowe to jeden z mechanizmów wspierających rolników. Utrzymanie ciągłości prowadzonej działalności byłoby dla wielu gospodarstw często niemożliwe, gdyby nie pozyskane finansowanie na dogodnych warunkach. Aktualnie możemy już na podstawie dostępnych danych podsumować zeszły rok pod kątem udzielanych form wsparcia kredytowego.

W zeszłym roku kredyty klęskowe przyznano w 5338 przypadkach. Z budżetu ustalonego na poziomie 1 mld na ten cel, wykorzystanych zostało 606 mln zł. Zdecydowana większość (5535 kredytów) trafiła do gospodarstw objętych klęskami żywiołowymi, a środki został wykorzystane w ramach wznowienia produkcji. Kwoty kredytów klęskowych były szacowane na podstawie przeliczeń komisji i nie mogły być wyższe od całkowitej wartości poniesionych szkód w hodowli zwierząt lub uprawie roślin. Obserwując mapę największych strat w Polsce widzimy, że nie ma obecnie rozgraniczenia na mniej lub bardziej poszkodowane województwa. Zmiany klimatu, powodzie, susze, gradobicia skutecznie przeszkadzają rolnikom w prowadzeniu corocznej, ekonomicznie opłacalnej działalności. Kredyty klęskowe są jednym z mechanizmów realnie wpływających na skuteczne radzenie sobie po wystąpieniu klęsk żywiołowych. Poniżej prezentujemy listę województw, w których przyznano najwyższą kwotę kredytów:

1. Województwo kujawsko-pomorskie – 1690 kredytów na kwotę 161,4 mln zł
2. Województwo zachodniopomorskie – 821 kredytów na kwotę 144,1 mln zł
3. Województwo wielkopolskie – 808 kredytów na kwotę 81,7 mln zł
4. Województwo pomorskie – 417 kredytów na kwotę 54,6 mln zł
5. Województwo warmińsko-mazurskie – 301 kredytów na kwotę 41,8 mln zł
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.