Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Dotacje do wapnowania gleby. Nabór wniosków już w sierpniu!

Dodano: rok temu Czytane: 354

Deklaracje o wsparciu rolników korzystających z wapnowania zostały potwierdzone. Temat ten poruszył całe żywo zainteresowane środowisko rolników, którzy oczekiwali realnego wsparcia dla swoich upraw.

Dotacje do wapnowania gleby. Nabór wniosków już w sierpniu!
Deklaracje o wsparciu rolników korzystających z wapnowania zostały potwierdzone. Temat ten poruszył całe żywo zainteresowane środowisko rolników, którzy oczekiwali realnego wsparcia dla swoich upraw. Szczegóły naboru wniosków przedstawiono podczas oficjalnej konferencji prasowej dla mediów.

Już teraz możemy poinformować o sukcesie spotkania. Przyjmowanie wniosków o dotacje do wapnowania rozpocznie się 1 sierpnia tego roku, a więc za niecały miesiąc. Jest to efekt działania „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”. Dotacje obejmą sektor gospodarstw o wielkości maksymalnej do 75 hektarów. Warunkiem niezbędnym do otrzymania pomocy jest przeprowadzone badanie wykazujące odczyn pH gleby nie wyższy od współczynnika 5,5. Całe zadanie będzie realizowane do 2023 roku i pochłonie 300 mln zł. Porozumienie to efekt rozmów trwających pomiędzy Ministerstwem Środowiska i Ministerstwem Rozwoju Wsi na czele których stoją Henryk Kowalczyk i Jan Krzysztof Ardanowski. Co daje porozumienie podjęte między Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą w Warszawie, a wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej? Podpisane dokumenty pozwolą na uproszczenie procedur związanych ze składaniem wniosków przez rolników oraz otrzymaniem przez nich dofinansowania.

W celu otrzymania wsparcia finansowego na wykonanie wapnowania gleby, należy zgłosić się do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Wnioski będzie można składać już od 1 sierpnia tego roku. Warto wspomnieć, iż rolnicy dokonujący zakupu wapna po 1 czerwca br. mogą nadal liczyć na dotacje. Wsparcie dla kwalifikowanych wydatków obejmuje okres właśnie od 1 czerwca do 31 października 2023 roku. Jaką kwotę może otrzymać rolnik? Wszystko zależne jest do wielu czynników, które omawialiśmy w jednym z artykułów na naszym portalu. Podstawowym czynnikiem decydującym o wymiarze pomocy finansowej jest wielkość gospodarstwa. Zobacz również: Wapnowanie gleby.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.