Dzisiaj jest: 26.10.2021, imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Fotowoltaika na gruntach rolnych.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 952

Wykorzystanie gruntów rolnych do produkcji energii jest wykonalne. Do takich wniosków doszli badacze z Instytutu Fraunhofer ISE z Niemiec.

Fotowoltaika na gruntach rolnych.
Wykorzystanie gruntów rolnych do produkcji energii jest wykonalne. Do takich wniosków doszli badacze z Instytutu Fraunhofer ISE z Niemiec. Tego typu instalacji nikt dotychczas się nie podejmował, ta wykonana u naszych sąsiadów jest pierwszą tego typu. Pozytywne wyniki prowadzonych eksperymentów na przestrzeni dwóch lat pozwalają przypuszczać, iż termin „agrofotowoltaika” na dobre wpisze się do słownika inwestorów.

Nieszablonowa inwestycja w panele słoneczne

Instalacja na tle konkurencji różni się sposobem montażu. System paneli słonecznych złożonych z dwustronnych modułów został zamontowany na 5-metrowych konstrukcjach. Zgodnie z ustaleniami badaczy miało to pozwolić na efektywne zwiększenie produkcji energii o nawet ¼ w porównaniu do tradycyjnych modułów. Teren o wielkości 3 hektarów oraz instalacja fotowoltaiczna znajduje się na jednym z gruntów rolniczych położonym w pobliżu Jeziora Bodeńskiego. Według przewidywań eksperymentu, instalacja miała generować moc na poziomie 194 kW, co realnie powinno zapewnić potrzebną ilość energii dla potrzeb 62 gospodarstw domowych. Zapotrzebowanie wyliczono na przykładzie czteroosobowej rodziny. Zielona energie pozyskiwana w ten sposób posłużyła do zasilenia instalacji ładujących auta, urządzeń elektrycznych oraz w gospodarstwach rolnych do obsługi zbiorów. Nadprodukcję energii elektrycznej odsprzedano dalej operatorowi.

Nieuzasadnione wątpliwości rolników co do innowacyjnej instalacji PV

Szereg wątpliwości pojawił się w przypadku gospodarstw rolnych, które mogłyby w przyszłości korzystać z tego rozwiązania. W końcu mówimy o montażu fotowoltaiki nie na dachach budynku, niezasianych gruntach, czy obiektach gospodarczych, lecz o instalacji zlokalizowanej nad istniejącą uprawą. Instalacja fotowoltaiczna wykorzystywana w pilotażowym projekcie zasłaniała fragmenty roślin przed dostępem do słońca. W porównaniu wzięto pod uwagę tereny z instalacją fotowoltaiczną oraz bez jej udziału. W pierwszym roku wyniki pokazały stratę w przypadku koniczyny (-5,3%) oraz pomidorów, selea (-18/19%). Pierwsze i pozytywne wyniki odnotowano w drugim roku, co było sporym zaskoczeniem. Wówczas odnotowano zdecydowanie lepsze wyniki w uprawach ze względu na słoneczne lato. Panele słoneczne nie dość, że wyprodukowały o 2% więcej energii w stosunku do identycznego okresu z 2017 roku, to przyczyniły się do zabezpieczenia roślin przed żarem z nieba. W związku z tym skuteczność instalacji PV, która do niedawna spadała, zwiększyła się i to znacznie. Poprawiła się ilość zbiorów uzyskiwanych z selera i pszenicy ozimej, wzrost odpowiednio o 12% i 3%. Spadki zauważono jeśli chodzi o koniczynę (8%). Ciekawy jest również wynik z uprawy ziemniaków, gdzie zauważono wzrost efektywności o 83% dla produkcji energii i aż 103% dla ziemniaków.

Nie ma wątpliwości, że panele słoneczne przyczyniły się do spadku nasłonecznienia dzięki umieszczeniu ich w odpowiedniej wysokości nad uprawami roślin. Ziemie, gdzie znajdowała się fotowoltaika odnotowały przeciętny spadek nasłonecznienia o 30% w porównaniu do gruntów niewyposażonych w panele. Ponadto obecność miejsc zacienionych przyczyniła się do gromadzenia w glebie większych ilości wody. To z kolei w trakcie upałów jest nieocenione jeśli chodzi o skuteczny rozwój roślin. Widzimy więc, że fotowoltaika w gospodarstwie rolnym przyczynia się do realnego wsparcia energetycznego, ale też do ochrony roślin uprawnych.

Rozwój fotowoltaiki w gospodarstwach rolnych

Zdaniem instytutu Fraunhofer ISE w Niemczech, kwota zakupu instalacji PV nie odbiega znacząco od tradycyjnych paneli zlokalizowanych na dachach obiektów. Wydaje się to dobrą opcją pod kątem pozyskiwania darmowej energii przez gospodarstwa rolne z gruntów, które były dotychczas wykorzystywane jedynie pod uprawę warzyw i zbóż. Nadwyżkę produkowanej energii można będzie sprzedać lub wykorzystać do zasilenia maszyn rolniczych. Przykładem takiego rozwiązania są ciągniki marki John Deere. Na rynku znajdziemy modele maszyn pracujących przy wykorzystaniu energii słonecznej. Badacze po pozytywnych wynikach eksperymentu zdecydowali się na usprawnianie technologii, która z czasem może stać się bardzo dużym wsparciem dla terenów objętych zmianami klimatu, w tym właśnie silnym nasłonecznieniem generującym straty w uprawach.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.