Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Zmiany w zakresie obowiązku sporządzania umów na dostawę produktów rolnych.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 238

Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 11 marcia 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych weszły w życie zmiany dotyczące uregulowania obowiązku tworzenia umów.

Zmiany w zakresie obowiązku sporządzania umów na dostawę produktów rolnych.
Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 11 marcia 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych weszły w życie zmiany dotyczące uregulowania obowiązku tworzenia umów na dostawy produktów rolnych zarówno w formie uszczegółowionej, jak i zmienionej. Co dokładnie zmieni się dla rolników?

Według nowych zapisów polskiego prawa każdorazowe dostarczenie produktów rolnych, z wyjątkiem dostaw pochodzących z rolniczego handlu detalicznego oraz dostaw bezpośrednich dokonywanych przez producenta, który jest rolnikiem, a jego gospodarstwo znajduje się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej do nabywcy (dystrybutora, przetwórcy) niezbywającego plonów rolnych bezpośrednio konsumentom, wymaga sporządzenia umowy zawierającej jedną lub kilka dostaw. Taki dokument musi zawierać określone warunki: musi być sporządzony w formie pisemnej, umowę należy sporządzić przed dostawą, a w jej treści muszą być umieszczone dane dotyczące ceny zapłaty za dostawę określonej w umowie lub niezmiennej. Kwota jest obliczana przez połączenie wielu czynników opisanych w umowie, są to przede wszystkim kwestie dotyczące dostarczonej ilości, jakości, składu produktów oraz warunków rynkowych. Dodatkowo w dokumencie powinny być umieszczone szczegółowe informacje:
 
  • czas obowiązywania umowy wraz z określeniem, czy jest ona na czas ograniczony, czy nieograniczony oraz zapisem klauzuli na temat możliwości rozwiązania umowy
  • ilość oraz jakość produktów, które będą dostarczone z określeniem terminu dostawy
  • dokładne informacje na temat terminów oraz sposobu płatności
  • określenie zapisu na temat odbioru lub dostarczenie produktów wraz z zapisami, które będą stosowane w razie zaistnienia siły wyższej
Obowiązek sporządzenia umów z zawartymi powyżej wymaganiami dotyczy również grup producentów, gdyż złożone zażalenia do projektu przez KZGPR IG nie uzyskały aprobaty ustawodawcy i utrzymano obowiązujący obecnie zapis. Aktualnie więc grupa musi posiadać umowy jeżeli w dokumentach członkowskich lub statucie nie są określane wymagane elementy. W większości przypadków sporządzanie umów jest konieczne, gdyż ciężko spotkać się z dokumentacją przedsiębiorców zawierającą tak dokładne dane jak ilość, termin dostawy, czy cena. Jeżeli chodzi o kary za brak stosownych umów zawierających powyższe dane to przewidziano sankcje. W przypadku braku umowy przewiduje się karę 10% wartości za nabyte produkty pozyskane bez posiadania pisemnej zgody. Jeżeli natomiast posiadacz umowy z jakiegoś powodu nie zawarł powyższych danych np. ceny, składu produktów to musi liczyć się z możliwą karą w wysokości 1% wartości dla umowy lub dostawy za każdy pojedynczy warunek. W takim wypadku wysokość kary finansowej nie może być wyższa od 5% wartości produktów kupionych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.