Dzisiaj jest: 21.10.2019, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Wyższy VAT na napoje owocowe do szuflady – sadownicy odetchnęli.

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 138

Nie potwierdził się czarny scenariusz dla sektora producentów napojów owocowych. Wyższej stawki VAT na napoje owocowe nie będzie i jest to dobra informacja dla rolników, przedsiębiorców i sadowników.

Wyższy VAT na napoje owocowe do szuflady – sadownicy odetchnęli.
Nie potwierdził się czarny scenariusz dla sektora producentów napojów owocowych. Wyższej stawki VAT na napoje owocowe nie będzie i jest bardzo dobra informacja dla rolników, przedsiębiorców i przede wszystkim sadowników.  O sytuacji na rynku napojów z warzyw i owoców pisaliśmy w innym artykule na naszym portalu.

Jak podaje Konfederacja Lewiatan, deklaracja rządu o przywróceniu 5-procentowej stawki dla napojów owocowych z 20-procentową zawartością soku owocowego padła już w trakcie pierwszego czytania projektu ustawy na mównicy sejmowej. Chodzi o ustawę o podatku od towarów i usług oraz ustawę ordynacji podatkowej, gdzie dotychczasowy projekt zakładał podniesienie stóp procentowych dla napojów na bazie owoców. To jednak nie koniec zmian, gdyż nowe zapisy w ustawie mają prowadzić do uproszczenia złożonego systemu stawek VAT. Jednym z rozwiązań sytuacji jest pomysł wprowadzenia Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Ma ona za zadanie usprawnić pozyskiwanie informacji przez przedsiębiorców na temat stawek VAT. Ostatnie miesiące wywołały istną burzę w sektorze rolniczo-przemysłowym. Przedsiębiorcy wielokrotnie zwracali uwagę na konsekwencje związane z podwyższeniem podatku VAT z 5% do 23% w przypadku napojów owocowych z 20-procentową zawartością soków owocowych.

Rolnicy, sadownicy, producenci przestrzegali przed zmianami. Według nich podniesienie stawki VAT w realny sposób zmieniłoby strukturę spożywania napojów. Jak wskazuje Konfederacja Lewiatan, takie działanie przyczyniłoby się do obniżenia spożycia napojów z dodatkiem soków owocowych o 30% do nawet 50%. To z kolei przełożyłoby się na wybór przez konsumentów napojów tańszych, przede wszystkim gazowanych o gorszych właściwościach. Producenci musieliby jakoś radzić sobie z mniejszym zainteresowaniem na napoje wyższej jakości. W ten sposób rynek prawdopodobnie zostałby zapełniony napojami o znacznie mniejszym udziale soków owocowych w składzie. W ten sposób możliwe byłoby ominięcie stawki VAT, przy jednoczesnym wykluczeniu ze składu soków witamin, minerałów i błonnika. Taka sytuacja według konfederacji obiłaby się również na rolnikach i sadownikach, którzy mieliby problem ze sprzedażą swoich plonów. Czarny scenariusz zakładał sytuację, kiedy to zapotrzebowanie producentów soków na polskie warzywa i owoce spadłoby o prawie 75%.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.