Dzisiaj jest: 19.1.2021, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Dobrostan zwierząt – nowy projekt w ramach PROW.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 510
Redakcja poleca!

MRiRW poparło pomysł wprowadzenia projektu dotyczącego dobrostanu zwierząt. Wszystko to w ramach działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dobrostan zwierząt – nowy projekt w ramach PROW.
MRiRW poparło pomysł wprowadzenia projektu dotyczącego dobrostanu zwierząt. Wszystko to w ramach działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jeżeli projekt wejdzie w życie to rolnicy będą mogli otrzymać zwrot kosztów za usprawnienia w gospodarstwie, które zostały wdrożone w celu poprawy dobrostanu zwierząt w gospodarstwie.

Pomoc finansowa ma na celu realne wsparcie rolników, którzy dołożyli wszelkich starań o zachowanie podwyższonego dobrostanu zwierząt. Jak podkreślał wiceminister Ryszard Zarudzki, nowe działanie pod nazwą „Dobrostan zwierząt” ma zapewnić rolnikom niezbędne wsparcie na realizację zadań wspierających zwierzęta i zapewniających komfortowe warunki hodowli. Chodzi tu przede wszystkim o realizację zadań wykraczających poza aktualne normy prawne i przepisy. Minister zwrócił uwagę na potrzebę wdrażania niezbędnych innowacji, które nie byłyby możliwe bez współpracy rolników, ośrodków doradztwa rolniczego i środowisk naukowych. Projekt podzielono na wsparcie dla dwóch grup hodowców: pakiet 1 „dobrostan świń” oraz pakiet 2 „dobrostan krów”.

Dobrostan świń

Pakiety zostały podzielone na kilka wariantów, dzięki którym łatwiej jest odnaleźć się rolnikom w dostępnej pomocy. Wariant 1.1. dotyczy dobrostanu loch i zadań z zakresu zwiększenia obszaru hodowli w budynkach. Pomoc finansową w kwocie 301 zł na sztukę rocznie będzie mógł otrzymać rolnik, który zwiększy w chlewni powierzchnię przypadającą na pojedynczą lochę o przynajmniej o 20% w porównaniu do prawnie wymaganej powierzchni. Wariant 1.2. mówi o dobrostanie tuczników, tutaj również chodzi o zwiększenie powierzchni w budynkach inwentarskich o przynajmniej 20%. Kwota jaką można będzie otrzymać to 24 zł za sztukę rocznie. Wariant 1.3. określa dostęp do wybiegu loch. Jest to dodatek dla gospodarstw rolnych, które wypełniają wariant 1.1. Dodatek ten wynosi 612 zł za sztukę rocznie. Ostatni wariant 1.4. dotyczy dostępu do wybiegu tuczników i obejmuje rolników wypełniających wariant 1.2. Wsparcie finansowe wynosi tu 33 zł za sztukę rocznie.

Dobrostan krów

Pakiet drugi w wariancie 2.1. dotyczy wypasu krów mlecznych. Wsparcie finansowe w kwocie 185 zł za sztukę rocznie będzie mógł otrzymać rolnik, który korzystał z wypasu krów mlecznych przez przynajmniej 120 dni podczas okresu wegetacyjnego. Wariant 2.2 obejmuje bydło mleczne, dla którego rolnik przygotował większą powierzchnię budynku. Rolnik mógłby otrzymać dodatkową kwotę 595 zł za sztukę rocznie w przypadku, gdy zapewni w budynku inwentarskim większą powierzchnię chowu o minimum 20% w porównaniu do minimum określonego prawnie. Wariant 2.3. dotyczy dobrostanu krów mamek. Wsparcie w kwocie 329 zł za sztukę rocznie miałoby objąć cielęta, krowy mamki, jałówki i opasy do 300 kg. Dodatkowe środki mógłby otrzymać rolnik, który zdecydował się na zwiększenie o minimum 20% powierzchni dla wymienionych zwierząt w budynkach gospodarczych.
Całkowita kwota przeznaczona w ramach PROW 2014-2020 na realizację zadania „Dobrostan zwierząt” to 50 mln euro. Zgodnie z założeniami, nowy projekt miałby obowiązywać od 2020 roku.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.