Dzisiaj jest: 19.1.2021, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Sprawny kombajn w trakcie żniw i przez cały rok.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 404

Już niebawem rozpocznie się okres żniw, a wraz z nim pierwsze uruchomienie kombajnu po długiej przerwie.

Sprawny kombajn w trakcie żniw i przez cały rok.
Już niebawem rozpocznie się okres żniw, a wraz z nim pierwsze uruchomienie kombajnu po długiej przerwie. Nowsze modele potrzebują tyle samo uwagi co starsze maszyny rolnicze. Jeśli jeszcze nie dokonaliśmy niezbędnego przeglądu, to czas najwyższy to zrobić właśnie teraz. W przypadku nowego kombajnu wystarczy wezwać serwisantów, którzy zajmą się przeglądem w ramach gwarancji. Jeśli chodzi natomiast o starsze modele, rolnik może skorzystać z usług ASO lub własnoręcznie zadbać o pojazd.

Pierwszym zadaniem po długiej przerwie w pracy jest dokładne czyszczenie wszelkich zakamarków. Kombajn zbożowy to bardzo złożona technicznie maszyna, dlatego działanie każdego, nawet najdrobniejszego mechanizmu jest tak ważne. Należy zadbać o skuteczny proces „przepływu” ziarna przez poszczególne urządzenia w kombajnie. Po okresie pożniwnym warto sprawdzić, czy aby nie pozostawiliśmy resztek ziaren wewnątrz maszyny. Jeśli tak było to trzeba nie tylko wyczyścić poszczególne mechanizmy, ale przyjrzeć się, czy wewnątrz maszyny rolniczej nie pojawiły się gryzonie lub nieczystości po nich. Mogą one narazić poprawne działanie kombajnu i być przyczyną mniejszych lub większych awarii. Czyszczenie urządzeń polega tu na zastosowaniu sprężonego powietrza. Należy dokładnie przedmuchać sita w kombajnie, bęben, podsiewacz, wytrząsacze i klepisko.

Smarowanie elementów kombajnu

Ten proces może być nieco trudniejszy, lecz tu również możemy wykonać smarowanie sami, co będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Możemy też skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu, który zadba o każdy element kombajnu. Jeśli nie mamy świadomości co do położenia elementów, które należy posmarować, warto zajrzeć do instrukcji obsługi maszyny. Wskazuje ona wszystkie punkty do nasmarowania. W praktyce są to wszelkie części ruchome wykorzystywane przy pracy np. elementy tnące, łożyska. Od ich sprawności zależy nie tylko skuteczne przeprowadzenie żniw, ale i poprawne działanie przez cały okres eksploatacji. Kombajn, podobnie jak inne maszyny jest w ostatnich latach narażony na wysokie temperatury w trakcie żniw. Smarowanie jest tu niezbędne, gdyż bez niego rolnik musi liczyć się z przegrzaniem urządzeń, a w skrajnych przypadkach pożarem. Skuteczne przeprowadzenie prac konserwacyjnych nie uchroni nas jednak przed możliwością wystąpienia samozapłonu. Wynika to z warunków panujących wewnątrz kombajnu, gdzie panuje wysokie zapylenie. Kiedy mówimy o dużym areale, należy pamiętać o regularnych przerwach w pracy. Pozwoli to na uniknięcie samozapłonu, który może wystąpić w trakcie utrzymujących się wysokich temperatur i silnego zapylenia.

Wymiana oleju i czystość w kabinie

Przed rozpoczęciem żniw należy również zadbać o silnik. Podstawowym zadaniem, tak jak w innych maszynach jest wymiana oleju oraz filtra. Olej w trakcie wytężonej pracy zużywa się szybko, z kolei dłuższe okresy przestoju obniżają jego właściwości. W trakcie prowadzenia żniw konieczne jest regularne czyszczenie filtra. To od niego zależy sprawność silnika i osiągane przyrosty mocy. Ostatnia kwestia to czyszczenie kabiny, porządek w tym zakresie nie ma co prawda dużego wpływu na bezawaryjność, lecz pozwala na utrzymanie dogodnych warunków do pracy.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.