Dzisiaj jest: 21.10.2019, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Ceny buhajów, byków. Tak tanio nie było od dawna!

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 149

Przeglądając statystyki cenowe dotyczące skupowanego bydła nie da się nie zauważyć niskich cen bydła, a przede wszystkim byków.

Ceny buhajów, byków. Tak tanio nie było od dawna!
Przeglądając statystyki cenowe dotyczące skupowanego bydła nie da się nie zauważyć niskich cen bydła, a przede wszystkim byków. Od kilku tygodni obserwujemy utrzymujące się ceny byków, co przekłada się na trudności w osiąganiu dochodów w gospodarstwach zajmujących się tym sektorem produkcji rolnej. Doszło do sytuacji, kiedy to cena buhaja w skupie oscyluje w granicach kwoty, którą trzeba zapłacić za krowę.

Sytuacji nie sprzyja także cena jaką możemy uzyskać za buhaja w rozliczeniu poubojowym. Tutaj stawki są podobne do kwot pobieranych za krowy. Niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy cena krowy jest o kilka groszy wyższa od ceny buhaja. Zakłady produkcyjne takie zmiany na rynku tłumaczą nasyceniem rynku, a dokładniej wysoką podażą. Innym czynnikiem mogącym generować takie zmiany cen są problemy w handlu z częścią państw światowych. Aktualnie kwota za buhaje w zakładach ubojowych w klasie R wynosi minimalnie 11,40 zł za kilogram, a maksymalnie 12,40 zł za kilogram. Z kolei w przypadku klasy O stawki te oscylują od 11 zł za kilogram do 12 zł za kilogram. W skupach sytuacja byków wygląda jeszcze gorzej, gdyż tam gospodarstwo może otrzymać maksymalnie 7 zł za kilogram. 

W tym miejscu warto porównać sytuację krów, która wygląda nieco lepiej. Obecnie kwota jaką możemy otrzymać za jałówkę z zakładu ubojowego klasy R oscylują w granicach 13,50 zł za kilogram. Z kolei za jałówki w klasie O możemy otrzymać maksymalnie 12,50 zł za kilogram. Sytuacja w skupach wygląda identycznie jak w przypadku buhajów, za jałówkę otrzymamy maksymalnie 7,0 zł za kilogram. Sytuacja nie zmieniła się jeżeli chodzi o krowy, tutaj zakłady wyceniają poubojową zwierzynę po 11,4 zł za kilogram.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.