Dzisiaj jest: 29.11.2020, imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina

Ceny referencyjne wpłyną na ekonomię w rolnictwie?

Dodano: rok temu Czytane: 378

Rolnicy jako część łańcucha produkcyjnego nie zawsze są usatysfakcjonowani ze swojej pozycji.

Ceny referencyjne wpłyną na ekonomię w rolnictwie?
Rolnicy jako część łańcucha produkcyjnego nie zawsze są usatysfakcjonowani ze swojej pozycji. Biorąc pod uwagę cenę początkową sprzedaży, a cenę końcową produktu na sklepowej półce, producent zastanawia się skąd tak duża rozbieżność. Rolnik szybko dochodzi do wniosku, iż jest często zmuszony do sprzedaży po z góry narzuconych umową cenach. To prowadzi do dysproporcji, która działa na niekorzyść gospodarstw rolnych.

Z inicjatywą zmiany takiego stanu rzeczy wystąpił rząd, który zaproponował ceny referencyjne jako rozwiązanie zapobiegające działaniu na niekorzyść rolników. Pierwszy raz od wielu miesięcy zostały wysłuchane prośby i zażalenia organizacji rolniczych. Obserwując obecną sytuację zauważalne są praktyki skupowania warzyw, owoców oraz innych plonów po ekonomicznie nieopłacalnych dla rolnika cenach. Dochodzi często do kuriozalnych sytuacji, kiedy to rolnik otrzymuje jednostkową zapłatę za towar, która nie pokrywa kosztów produkcji. Taki podział marży jest standardem rynkowym i co najgorsze funkcjonuje od wielu lat. W takiej sytuacji rolnik znajduje się często na straconej pozycji i oscyluje na granicy opłacalności. To prowadzi do realnej patologii w kwestii marż, a wyjścia z niekorzystnej dla gospodarstw sytuacji nie widać od lat. Tym razem jednak projekt Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma stworzyć realne narzędzia do walki z niekorzystnym dla rolników procederem.

Rozwiązaniem ma być dokument ustalający ceny referencyjne dla części owoców oraz niektórych zbóż. Dotychczas wymienione zostały plony takie jak: porzeczki, truskawki, jabłka, maliny i wiśnie. Narzucenie systemu kwotowego ma dotyczyć sprzedaży między producentem (rolnikiem), a pierwszym nabywcą. Trudno jednak powiedzieć jak w przyszłości będzie wyglądała pełna lista produktów i czy takie rozwiązanie realnie wpłynie na sytuację w polskich gospodarstwach. W teorii przepisy prawa mają odstraszać przed nieuczciwymi praktykami na rynku. Czy będzie tak w praktyce? Wszystko wskazuje na to, że może być to skuteczny mechanizm. Niestosowanie się do zapisów prawa będzie skutkowało wszczęciem postępowania przez UOKiK, a następnie wymierzeniem kar administracyjnych nieuczciwym kontrahentom.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.