Dzisiaj jest: 21.10.2019, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Zasiłki dla rolników płacone zawsze w terminie?

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 148

Klęski żywiołowe dotykają każdego roku polskie gospodarstwa rolne. Zasiłki wypłacane poszkodowanym to bardzo ważna forma wsparcia, która nie zawsze realizowana jest terminowo.

Zasiłki dla rolników płacone zawsze w terminie?
Klęski żywiołowe dotykają każdego roku polskie gospodarstwa rolne. Zasiłki wypłacane poszkodowanym to bardzo ważna forma wsparcia, która nie zawsze realizowana jest terminowo. Nowy projekt legislacyjny zakłada nałożenie surowych kar za nieterminowe wypłacanie zasiłków klęskowych.

Z taką propozycją wystąpiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zmiany w przepisach mają skutecznie wpłynąć na rekompensaty finansowe wypłacane rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych. Zmiany mają objąć nie tylko terminowość wypłacanych środków, zmieni się także definicja „klęski żywiołowej” na „katastrofę naturalną”. Nie jest to jednak jedynie zmiana nazewnictwa, gdyż definicja katastrofy naturalnej obejmie swoim zasięgiem zdecydowanie szersze spektrum osób uprawnionych do wsparcia. Zwiększy się grono poszkodowanych, pomoc otrzymają więc gospodarstwa, które nie mogły dotychczas liczyć na uzyskanie finansowania w wyniku poniesionych strat w plonach.

Maksymalnie 6000 zł w formie doraźnego wsparcia

Zmiany w ustawie mają także wprowadzić nową formę pomocy w postaci zasiłków doraźnych. Poszkodowane gospodarstwa mogłyby liczyć na dodatek w wysokości maksymalnej do 6 tys. zł. Taka forma wsparcia ma przysługiwać rolnikom bez względu na osiągane dochody, a czas potrzebny na wypłacenie zasiłku skróci się do zaledwie dwóch dni. Pomoc będzie przekazywana na wniosek rolnika. Zmiany mają zapewnić terminowość przekazywania pieniędzy. Osoba odpowiedzialna ze decyzję tj. burmistrz, prezydent lub wójt będą mieli dwa dni na wydanie decyzji od momentu złożenia wniosku przez rolnika. W przypadku przedłużenia się terminu wydania decyzji, samorządy będą narażone na poważne kary. Każdy dzień zwłoki to koszt 100 000 zł. W praktyce więc urzędnicy zrobią wszystko, aby wsparcie finansowe wypłacać terminowo. W razie trudności z wydaniem decyzji przez ww. organy, akceptację wniosku przejmie na siebie wojewoda. Czytaj także: Kredyty klęskowe - kto skorzystał?
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.