Dzisiaj jest: 21.10.2019, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Środki ochrony roślin z desmedifamem rakotwórcze?

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 149

Właściciele upraw buraków cukrowych i pastewnych mają poważny problem. Zakupione środki ochrony roślin na bazie desmedifamu zostały zakazane przez Komisję Europejską.

Środki ochrony roślin z desmedifamem rakotwórcze?
Właściciele upraw buraków cukrowych i pastewnych mają poważny problem. Zakupione środki ochrony roślin na bazie desmedifamu zostały zakazane przez Komisję Europejską. Cofnęła ona zezwolenie ze względu na wiele zastrzeżeń z zakresu wpływu na zdrowie człowieka.

Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo zdrowia ludzi i zwierząt narażonych na długotrwały kontakt z tą substancją. Herbicyd stosowany przede wszystkim przy uprawach buraków cukrowych i pastewnych cechuje się co prawda doskonałą skutecznością, jednak jak wskazuje KE, może zawierać pozostałości aniliny. Jest to substancja określana jako rakotwórcza. To jednak nie pierwszy zarzut decydujący o wykluczeniu środków ochrony roślin z desmedifamem w składzie. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, osoby narażone na częsty kontakt z substancją są narażone na rozłożone w terminie zaburzenia układu hormonalnego. Na szczęście decyzja unijnych urzędników daje państwom członkowskim czas na wykorzystanie posiadanych zapasów preparatów z desmedifamem w składzie. Rolnicy mogą więc do 1 lipca przyszłego roku wykorzystać posiadane środki. Po tym okresie stosowanie tego herbicydu będzie zabronione. Należy wspomnieć, iż preparat doskonale radził sobie z likwidacją popularnych chwastów polnych: komosy białej, czy gorczycy polnej. Rolnicy muszą jednak już teraz myśleć o przyszłości upraw, a więc i zakupie w kolejnych latach bezpiecznych dla zdrowia, dozwolonych herbicydów.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.