Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Gmina Wałbrzych staje do walki o polskie pszczoły.

Dodano: rok temu Czytane: 326

Pszczoły są skarbem, który należy chronić. Z taką inicjatywą zdają się występować włodarze gminy Wałbrzych, gdzie jeszcze w tym roku posadzonych zostanie 1800 sadzonek drzew, kwiatów oraz krzewów.

Gmina Wałbrzych staje do walki o polskie pszczoły.
Pszczoły są skarbem, który należy chronić. Z taką inicjatywą zdają się występować włodarze gminy Wałbrzych, gdzie jeszcze w tym roku posadzonych zostanie 1800 sadzonek drzew, kwiatów oraz krzewów. To odpowiedź na masowe wymieranie pszczół na całym świecie. Utrzymująca się śmiertelność pszczół mogłaby odbić się na całym sektorze rolniczym.

Program pod nazwą „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” to pomysł funkcjonujący w ramach projektu Gmina Przyjazna Pszczołom. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, działania będą realizowane przy zaangażowaniu lokalnych mieszkańców. Wspólne nasadzenia to część zadań w zakresie edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych o roli, którą pełnią pszczoły w codziennym życiu człowieka. Zaplanowano szereg wydarzeń i konkursów, które mają uświadamiać i zachęcać lokalne społeczności do dbania o te pożyteczne owady. Jak wskazują ogrodnicy, wszystko zaczyna się od prostych działań. Zwykłe tworzenie kwietników, nasadzenia w ogrodach w postaci kwiatów i krzewów to pierwszy krok w osiąganiu dobrostanu pszczół – wskazuje Michał, rolnik z gminy Wałbrzych. Jak czytamy w dalszej części informacji prezentowanej przez PAP, gmina Wałbrzych od wielu lat wspiera działalność środowiskową zmierzającą do zachowania bioróżnorodności. Znane w tym regionie są działania z zakresu sadzenia drzew i kwiatów, tego typu akcje społeczne odbywają się każdego roku. Innym realizowanym zadaniem są tzw. hotele dla pszczół, czyli miejsca, gdzie pożyteczne owady mogą tworzyć gniazda.

Głównym zadaniem programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest stworzenie wielu miejsc dla życia pszczół. Wśród takich zadań są właśnie nasadzenia w gminie Wałbrzych, w całym kraju planowane jest nasadzenie miliona kwiatów w przeciągu trzech lat. Realizacja programu jest możliwa dzięki zainteresowaniu gmin z całego kraju. W pierwszym projekcie udział wzięło 80 gmin, następny przyniósł już rezultat wynoszący 214 gmin. Czytaj więcej o pszczołach wspierających produktywność rzepaku.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.