Dzisiaj jest: 29.9.2020, imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Agroenergia – program dla gospodarstw rolnych.

Dodano: rok temu Czytane: 1903

Ekologiczne rozwiązania korzystne finansowo? To możliwe z programem Agroenergia. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował program, który ma wspierać rolników.

Agroenergia – program dla gospodarstw rolnych.
Ekologiczne rozwiązania korzystne finansowo? To możliwe z programem Agroenergia. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował program, który ma wspierać rolników. Głównym celem tego rządowego zadania jest zmniejszenie szkodliwego wpływu działalności w gospodarstwach na stan środowiska. Rolnicy natomiast mogą wykorzystać środki, które unowocześnią gospodarstwo.

Liczba gospodarstw instalujących panele słoneczne, wymieniających piece na bardziej nowoczesne stale rośnie. Nie jest to jednak tempo wzrostu, które zadowoliłoby NFOŚiGW. W związku z tym zaproponowano pomoc dla rolników indywidualnych, którzy są zdecydowani na wdrożenie nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań w swoim gospodarstwie. Zgodnie z definicją rolnika indywidualnego mówimy tu o osobie fizycznej, która posiada lub dzierżawi nieruchomość rolną, gdzie całkowita powierzchnia gruntów rolnych nie przekracza 300 ha. Warunkiem jest też zamieszkanie w gminie, gdzie znajduje się gospodarstwo przez okres minimum 5 lat oraz prowadzenie na tych terenach działalności rolnej we własnym zakresie. Całkowity budżet jaki przeznaczono na to zadanie to kwota 200 mln zł. Podzielono ją na dwie formy udzielanej pomocy: bezwrotną dotację (80 mln) oraz zwrotne dofinansowanie w kwocie 120 mln zł. System pożyczek może pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych. Natomiast w przypadku dofinansowania, rolnik może liczyć na zwrot nawet 40% kosztów kwalifikowanych. Limitem granicznym jest tu kwota 800 tys. zł.

Fotowoltaika, nowy piec, a może usprawnienie techniczne budynków?

Program pozwala na uzyskanie wsparcia finansowego dla kilku inwestycji. Pozyskane środki możemy spożytkować na zakup nowych źródeł ciepła (panele słoneczne), czy wymianę źródła ciepła na bardziej nowoczesną i niskoemisyjną. W grę wchodzą też inwestycje pozwalające na obniżenie zużycia surowców pierwotnych. Wsparcie można otrzymać także na wszelkiego rodzaju działania usprawniające efektywność energetyczną. Dotyczy to więc wymiany instalacji w obiektach gospodarczych, czy zakup niskoemisyjnych urządzeń. Dokładny wykaz wszystkich działań wspieranych w ramach programu Agroenergia jest dostępny na oficjalnej stronie NFOŚiGW.

Terminy składania wniosków

Rolnicy szukający wsparcia finansowego mogą już teraz składać wnioski o wsparcie finansowe dla ekologicznych inwestycji. Tegoroczny nabór będzie trwał do 20 grudnia tego roku lub do wyczerpania puli środków. Wnioski z załącznikami można składać osobiście w kancelarii NFOŚiGW lub też drogą pocztową na adres Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ul. Konstruktorska 3A, 02-673 Warszawa z dopiskiem „Agroenergia”. Czytaj więcej o instalacjach fotowoltaicznych w gospodarstwach rolnych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.