Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Najważniejsze szkodniki kukurydzy zaatakowały pola uprawne.

Dodano: rok temu Czytane: 404

Dopiero co informowaliśmy o występowaniu skrzypionki na polach uprawnych. Zaznajomieni z naszym portalem rolnicy wskazują na kolejne szkodniki, które rozpoczęły żerowanie na kukurydzy.

Najważniejsze szkodniki kukurydzy zaatakowały pola uprawne.
Dopiero co informowaliśmy o występowaniu skrzypionki na polach uprawnych. Zaznajomieni z naszym portalem rolnicy wskazują na kolejne szkodniki, które rozpoczęły żerowanie na kukurydzy. Pierwsze okazy owadów to żółwinek zbożowy, lednica zbożowa oraz zmieniki.

Powodem występowanie szkodników pól uprawnych jest przede wszystkim wysoka temperatura, która sprzyjała rozwijaniu się owadów. Obecnie w wielu regionach upały nie występują, jednak ciepłe, kilkudniowe okresy ciepła w zeszłym miesiącu doprowadziły do namnażania się powyższych szkodników. Pierwszym owadem występującym na polach kukurydzy jest żółwinek zbożowy o charakterystycznej, nieco spłaszczonej budowie i trójkątnej główce. Owady te żerują na roślinach bardzo efektywnie, aby następnie wraz z uzupełnionymi zapasami pokarmu przezimować trudny okres niskich jesienno-zimowych temperatur. Rozpoznamy je po typowej szarej barwie oraz czarnych plamkach. Kolejnym owadem jest lednica zbożowa o podobnym do poprzednika kształcie, szkodnik wybarwiony jest na żółto z ciemnymi prążkami na plecach i rozciągniętą głową. Owady te mają od 8 do 10 mm wielkości.

Ostatnimi szkodnikami są zmieniki o zmiennym wybarwieniu. Budowa owada jest podobnie wydłużona, jednak same szkodniki są mniejszych rozmiarów, w granicach 4 do 8 mm. Należy pamiętać, że dorosłe samce oprócz żerowania mają swój sezon rozrodczy. Ich występowanie może trwać więc nawet do września, kiedy to dorosłe osobniki zostaną zastąpione przez młode. Wszystkie z wymienionych owadów z łatwością poddają się chemicznym opryskom.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.