Dzisiaj jest: 8.8.2020, imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna

Bydło na pastwisku. Zadbaj o swoje krowy!

Dodano: rok temu Czytane: 380

Przebywanie bydła na pastwisku to codzienność w wielu gospodarstwach. Tym razem pod lupę weźmiemy ten tani i popularny sposób hodowli zwierząt z uwzględnieniem karmienia mokrym, zielonym pokarmem.

Bydło na pastwisku. Zadbaj o swoje krowy!
Przebywanie bydła na pastwisku to codzienność w wielu gospodarstwach. Tym razem pod lupę weźmiemy ten tani i popularny sposób hodowli zwierząt z uwzględnieniem karmienia mokrym, zielonym pokarmem. Bydło mleczne jest dostosowane do przebywania na pastwisku głównie w sezonie letnim między majem, a wrześniem. W przypadku bydła mięsnego możemy pokusić się o całoroczne utrzymywanie zwierząt na pastwisku. O czym należy wiedzieć w celu skutecznego wypasu bydła na trwałych użytkach zielonych?

Podstawą jest zachowanie niezbędnych warunków środowiskowych. Chodzi tu przede wszystkim o dbanie o higienę pastwisk, właściwe ich nawożenie w celu wzrostu roślinności służącemu zdrowiu krów. Bydło na pastwisku uczy się także zachowań stadnych, co zdecydowanie ułatwia pracę ze zwierzętami. Niedostosowanie warunków na polach do potrzeb życiowych krów np. uboga roślinność może być przyczyną spadków wydajności bydła. Problem ten dotyczy także bydła mięsnego. Właściwe żywienie to podstawa, zadbajmy o różnorodność istniejących na użytkach zielonych roślin. To z pewnością zapewni nam w przyszłości wysoką skuteczność produkcyjną krów mlecznych. Natomiast u bydła mięsnego przełoży się na końcową jakość mięsa. Zobacz także: Rola pastwiska w żywieniu bydła.

Realny wpływ wysokich temperatur na zdrowie bydła

Należy pamiętać, że krowy mleczne, jak i bydło mięsne jest narażone na działanie wysokich temperatur w okresie letnim. Warto więc w gospodarstwie rolnym zadbać o stały dostęp zwierząt do czystej wody oraz możliwości schłodzenia się. Zwierzęta samoistnie wybierają zgodnie ze swoimi potrzebami miejsca zacienione np. odpoczynek obok dużego drzewa lub wejście do pobliskiego jeziora w celu schłodzenia organizmu. Dobrze jest w okresie letnim postawić poidła w miejscach zacenionych i z dala od źródeł zanieczyszczeń wody pitnej. Jeżeli chodzi o potrzebną zwierzętom ilość wody to należy dobierać wielkość poideł na podstawie liczby bydła w stadzie. Jeśli na terenie naszego pastwiska brakuje naturalnych źródeł cienia drzew lub krzewów to warto zdecydować się na budowę niewielkiego schronienia. Taka instalacja przysłużyć się dobrostanowi bydła, które w razie upałów, opadów deszczu lub porywów wiatru będzie mogło się schować. Jeżeli zaś mówimy o przebywaniu zwierząt na zewnątrz przez cały rok to konieczna jest budowa wiaty całorocznej. Wtedy niezbędny jest montaż podgrzewanych poideł, które w okresie jesienno zimowym są niezbędne do skutecznej obsługi stada.

Zadbajmy o wygodę dla krów cielnych

Zabudowana wiata powinna posiadać miejsce dla krów cielnych. Miejsce to warto dodatkowo odgrodzić w celu wygodnej obsługi przez rolnika oraz w razie potrzeb wezwanego na miejsce weterynarza. Ściany tak przygotowanego kojca dobrze jest wygłuszyć balotami, które wyciszą całą przestrzeń.

Wiaty dla krów na okres letni

W trakcie trwającego sezonu i chęci trzymania bydła mlecznego na zewnątrz wystarczą nam lekkie konstrukcje. W tym celu wystarczy przygotować projekt i przystąpić do jego realizacji. Najtańszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie posiadanych desek lub zakupionych w tartaku. Konstrukcja musi być stabilna. Dobrze jest też zapewnić możliwość takiej wiaty, co w przypadku zmian w pogodzie może być bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ponadto w razie potrzeby rotacji w stadzie jest nam łatwiej zagospodarować przestrzeń na pastwisku bez dużego „przemeblowywania”. 

Ciągi komunikacyjne oraz natarczywe owady

W celu zapewnienia możliwie wysokiego komfortu zwierząt, warto zadbać o jakość dróg, którymi spacerują zwierzęta w kierunku zielonych pastwisk. Pozbądźmy się istniejących kamieni o ostrych zakończeniach, potłuczonego szkła, drutów i innych elementów mogących uszkodzić stopy bydła. Taki przegląd ciągu komunikacyjnego warto przeprowadzać raz na jakiś czas. Bardzo dokuczliwe dla zwierząt są także owady, których nasilone występowanie w okresie letnim wpływa na dobrostan bydła. Jeśli posiadamy na użytkach drzewa to warto przy ich użyciu wykonać specjalne czochradła. Korę smarujemy środkiem owadobójczym, który zostanie naniesiony na skórę krów w trakcie ich ocierania się o fakturę drzewa. W ten sposób zapobiegamy dokuczliwym ugryzieniom i zwiększamy komfort wypasu na pastwiskach.

Ogrodzenie pastwiska

Popularnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. elektrycznego pastucha. Jest to lekka instalacja, której granice można zmienić w każdej chwili. Zapobiega ona rozchodzeniu się stada, chroni też przed dostępem innych zwierząt do pastwiska. Dobrze jest też w pierwszym okresie nowego sezonu zadbać o bydło mleczne. Chodzi tu przede wszystkim o "wybieganie się" zwierząt, które po długim okresie stania w budynkach gospodarczych potrzebują ruchu.

Skuteczność pastwiska uzależniona od rotacji

Utrzymanie skutecznego wypasu bydła mlecznego i bydła mięsnego jest uzależnione także od rozsądku rolnika. Warto prowadzić rotacyjne wypasy z uwzględnieniem miejsc, które nie zostały jeszcze „wyjedzone”. Długotrwałe przebywanie w jednym punkcie prowadzi często do degradacji pastwiska, jego wzmożonego wydeptywania. Dajmy roślinom czas na odrośnięcie i przenieśmy w razie potrzeby stado w inną część pastwiska. Dobrze jest prowadzić pastwisko zgodnie z wymaganiami zwierząt w zakresie potrzebnej do życia powierzchni. Jedna sztuka powinna przypadać na około 50 do 100 m2 powierzchni zielonych. Warto też regularnie korzystać z zabiegów usprawniających funkcjonowanie pastwiska. W tym celu przeprowadzamy podstawowe zabiegu tj. nawożenie, rozgarnianie kretowisk, łajna, podlewanie pastwiska, czy mulczowanie. Tak przeprowadzone zabiegi są przede wszystkim korzystne z punktu widzenia ekonomii w gospodarstwie i przyczyniają się do zwiększenia potencjału produkcyjnego bydła.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.