Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Rynek mleka na świecie – perspektywy dla polskich rolników.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 285

Mimo utrzymujących się w ostatnich miesiącach wysokich cen masła w sklepach, rynek produktów mlecznych mocno odczuwa spadki cen na wszystkich światowych giełdach.

Rynek mleka na świecie – perspektywy dla polskich rolników.
Mimo utrzymujących się w ostatnich miesiącach wysokich cen masła w sklepach, rynek produktów mlecznych mocno odczuwa spadki cen na wszystkich światowych giełdach. Jak informuje dyrekcja Polskiej Izby Mleka stan ten jest podyktowany widocznymi spadkami sprzedaży w Chinach, gdzie od pewnego czasu znacznie wzrosło spożycie produktów mlecznych.

W Europie obserwujemy stały wzrost produkcji, jednak nie idą za tym w parze rynki zbytu. Problem stanowi też umowa CETA, która uniemożliwia zwiększenie eksportu produktów na pewne rynki. Utrzymująca się sytuacja na globalnych rynkach jest według specjalistów początkiem trudnego okresu dla całej branży mlecznej. Polska Izba Mleka wskazuje na duże zainteresowanie rynkiem zbytu w Wielkiej Brytanii, która nie znajduje się już w Unii Europejskiej. Efektem takiej sytuacji jest obawa dystrybutorów o tamtejszą sprzedaż, czas pokaże czy nie zostanie ona w jakiś sposób zaostrzona. Groźną dla polskich producentów sytuację dostrzegają też analitycy z Departamentu Analiz Ekonomicznych Credit Agricole Bank Polska. Wskazują oni na duże zmiany, które objęły światowy rynek mleka widoczne szczególnie po ciągle zmieniających się cenach produktów. Aktualnie to Unia Europejska staje się potentatem na rynku mleka, który decyduje o sytuacji mleka. Początkowo zniesienie limitów na produkcję w 2015 roku umożliwiło obniżenie cen wyrobów mleczarskich, jednak już rok później zaczęły one lawinowo rosnąć.

Sytuacji nie ułatwiają panujące na całym świecie susze wraz ze zbyt silnymi opadami. Taka utrzymująca się pogoda sprawiła, iż pojawiło się coraz więcej spekulacji rządzących całym rynkiem mlecznym. Problemy z rynkami zbytu są widoczne szczególnie po dużych konsumentach takich jak Chiny, Rosja, czy Meksyk, gdzie dotychczas trafiały produkty także z Polski. Specjaliści już teraz wskazują, że mamy do czynienia z początkiem spadkowej fazy cyklu, która może trwać aż do czwartego kwartału przyszłego roku. Spekulacje będą zależały również od warunków klimatycznych u największych eksporterów. Specjaliści już teraz oceniają, iż ceny skupu mleka w Polsce spadną ze 140 zł za 1 tys. litrów planowanych w 2018 roku do 135 zł za 1. tys. litrów pod koniec przyszłego roku.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.