Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

OZE bezpieczne dla pszczół i rolnictwa.

Dodano: rok temu Czytane: 375
Redakcja poleca!

Rolnictwo bez pszczół nie może istnieć. Stanowią one najważniejsze ogniwo, zapylają rośliny, przez co gospodarstwa rolne mogą osiągać wyniki produkcyjne na dobrym poziomie.

OZE bezpieczne dla pszczół i rolnictwa.
Rolnictwo bez pszczół nie może istnieć. Stanowią one najważniejsze ogniwo, zapylają rośliny, przez co gospodarstwa rolne mogą osiągać wyniki produkcyjne na dobrym poziomie. W ostatnich tygodniach zaprezentowano efekty bezprecedensowych badań na 20 rodzinach pszczelich. Od samego początku stawiano tezę, iż farmy wiatrowe realnie oddziałują w sposób negatywny na owady latające, w szczególności na pszczoły.

Wszystko to w ramach badań doktoranckich prowadzonych przez doktora Dariusza Karwana z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wyniki powinny uspokoić rolników, którzy posiadają pola uprawne w bliskim sąsiedztwie farm wiatrowych. Jak pokazują badania, nie występują żadne negatywne skutki znajdowania się pszczół w okolicy wiatraków. Badacz nie zauważył zmian w zachowaniu, zdrowiu, aktywności życiowej oraz produktywności miodu, wosku, propolisu. Jako próbę badawczą dr Karwan wziął pod uwagę rodziny pszczele Apis mellifera carnica, linia Alfa. Jedna z obserwowanych grup była zlokalizowana w pobliżu farm wiatrowych, druga znajdowała się w odległości 11 km od pierwszej rodziny. Obserwacja była niewątpliwie interesująca, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę panujące warunki. Elektrownie wiatrowe generują zwiększoną prędkość wiatru, są także głośne. Jak wskazuje badacz, dźwięki o takim natężeniu mogą mieć wpływ na zwierzęta przebywające w pobliżu. Dźwięk farmy wiatrowej w najbliższym otoczeniu jest porównywalny do silników odrzutowych startujących samolotów.

Dźwięki szkodliwe dla jednych, nieszkodliwe dla drugich

Badacz w swojej pracy wskazał także na generowanie przez elektrownie wiatrowe dźwięków słyszalnych oraz infra i ultradźwięków mających realny, negatywny wpływ na zdrowie ptaków oraz ssaków. Nic więc dziwnego, że naukowcy podejrzewali podobny związek w przypadku pszczół. Obawy się jednak nie potwierdziły. Jak informuje doktor Karwan, wszelkie negatywne zmiany w zdrowiu, zachowaniu rodzin pszczelich byłyby zauważalne. Nic z tych rzeczy jednak nie wykryto. Dwa lata analiz wykazały, że pszczoły przebywające w pobliżu wiatraków wyprodukowały więcej miodu niż druga grupa. Nie jest to według badacza związane z bezpośrednim sąsiedztwem farm wiatrowych. Niemniej to pokazuje brak szkodliwego oddziaływania na organizmy owadów. Badania przeprowadzone przez Polaka obalają tezę, która funkcjonowała dotychczas na całym świecie. Sama analiza jest pierwszą tego typu przeprowadzoną na owadach. Dotychczasowe badania wskazywały na szkodliwość w przypadku ptactwa oraz ssaków. Poznaj możliwości jakie dają panele słoneczne w gospodarstwie. To bardzo dobra alternatywa dla farm wiatrowych, które w warunkach gospodarstw rolnych nie sprawdzają się tak dobrze jak fotowoltaika.

Nowoczesne konstrukcje urządzeń produkujących zieloną energię

Badacz wskazał też na ważny aspekt, który być może zmieniłby obecne postrzeganie szkodliwości farm wiatrowych. Aktualna technologia nie przypomina tej obecnej sprzed kilkudziesięciu lat. Stosowane są materiały izolacyjne o dużo wyższej wydajności. Są to na tyle skuteczne rozwiązania, że większe natężenie pół elektrycznych i magnetycznych odnotowano w pasiece położonej 11 km od elektrowni wiatrowej, a nie wśród rodziny pszczelich w samym centrum instalacji. Badacz wskazał, że dobry stan zdrowia pszczół przebywających w pobliżu farm OZE wynika z ich odporności na hałas. Ponadto same konstrukcja uli jest dobrze wytłumiona tzw. kitem pszczelim. Wyniki badań opublikowano dopiero teraz, jednak ten pszczeli eksperyment prowadzono w latach 2013-2015 w miejscowościach Młynary w województwie zachodniopomorskim oraz przy farmie wiatrowej Kamionka w pobliżu Mieszkowic.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.