Dzisiaj jest: 6.6.2020, imieniny: Laury, Laurentego, Nory

Dzierżawa bydła mlecznego, leasing krów. Jak to działa?

Dodano: rok temu Czytane: 610

Leasing krów może okazać się korzystnym rozwiązaniem w wielu gospodarstwach. Mimo, że obecnie wiele się nie mówi na ten temat to istnieją rolnicy korzystający z tej formy pozyskiwania zwierząt.

Dzierżawa bydła mlecznego, leasing krów. Jak to działa?
Leasing krów może okazać się korzystnym rozwiązaniem w wielu gospodarstwach. Mimo, że obecnie wiele się nie mówi na ten temat to istnieją rolnicy korzystający z tej formy pozyskiwania zwierząt. Wydajne krowy to podstawa dla każdego gospodarza trudniącego się produkcją mleka. Posiadanie niezagospodarowanej przestrzeni w budynkach inwentarskich nie przynosi co prawda strat, jednak wolne miejsca stanowią potencjał inwestycyjny.

Raczkującym sposobem na pozyskanie krów mlecznych jest leasing, który był do tej pory znany z działania w innych sektorach. Okazuje się, że taka forma funkcjonuje z powodzeniem na polskim rynku także w sektorze zwierząt gospodarczych. Niska popularność wynika często z niewiedzy rolników i braku stosownych reklam firm oferujących takie usługi. Dodatkowo niechęć wielu gospodarstw wynika ze stosunkowo nowej formy jaką jest leasing krów. Jak to działa? Czy nie ma w umowie ukrytego zapisu? Czy to się opłaca? To tylko część pytań stawianych przez rolników. Sama procedura przyznawania zwierząt jest jednak bardzo prosta i sprowadzona do obowiązkowego minimum. Podstawowa oferta instytucji finansowych wymaga wzięcia przynajmniej 10 krów, dołączenia do umowy faktur z mleczarni oraz spisu posiadanych krów. Nie istnieje zasadniczo górna granica dla pozyskiwanych w ten sposób krów. Należy natomiast uwzględnić dokładne zapotrzebowanie bo na tej podstawie dobiera się inwentarz w gospodarstwie.

Czy leasing krów się opłaca?

Wszystko zależy od możliwości danego gospodarstwa, a przede wszystkim dotychczasowej dochodowości i wolnego miejsca dla nowych zwierząt. Pomoc w tej formie to z pewnością dogodna oferta dla gospodarstw nieposiadających wystarczających zasobów finansowych. Posiadanie mniejszego budżetu nie musi zmuszać rolnika do wyboru kredytu na zakup krów. Wystarczy skorzystać z leasingu, który jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Ponadto zapewnia on przepływ pieniędzy, bez lokacji całego budżetu w zakup stada zwierząt. Instytucje finansowe oferujące zwierzęta w formie odpłatnej „dzierżawy” są przygotowane do realizowania inwestycji w sposób dostosowany do potrzeb gospodarstwa. Firmy oferujące krowy mleczne zatrudniają do oceny sztuk bydła specjalistów, którzy są w stanie zweryfikować wartość pozyskiwanego inwentarza oraz stan zdrowia. Możemy też skorzystać z oferty dostawcy bydła mlecznego, który w porozumieniu z firmą i rolnikiem dobiera zwierzęta pod kątem potrzeb.

Instytucje oferujące leasing krów spisują umowy na okres 2 lat (24 miesięcy). Po zakończeniu umowy, rolnik ma prawo do zakupu zwierząt za ¼ ceny. W sytuacji, gdy zwierze zachoruje i padnie, krowa zastępowana jest przez inną równie wydajną. Stosowane są specjalne ubezpieczenia dla pozyskiwanego bydła mlecznego. Leasing dokładnie jak w przypadku maszyn, tak i tutaj polega na comiesięcznej opłacie zawierającej część wartości krowy. W celu potwierdzenia opłacalności takiej inwestycji warto skonsultować swoje plany z firmą oferującą leasing zwierząt. Kalkulacja zysków oraz kosztów to podstawa jeśli chcemy myśleć o skutecznej i ekonomicznie opłacalnej hodowli.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.