Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Lista importerów produktów rolnych jawna?

Dodano: rok temu Czytane: 354

Wprowadzanie do obiegu surowców pochodzących spoza Polski budzi często spór środowisk rolniczych. Mówi się tu o szkodliwym dla rodzimego rolnika działaniu.

Lista importerów produktów rolnych jawna?
Wprowadzanie do obiegu surowców pochodzących spoza Polski budzi często spór środowisk rolniczych. Mówi się tu o szkodliwym dla rodzimego rolnika działaniu, które może być korzystne ekonomicznie, jednak rozbija krajową gospodarkę. W tej sprawie głos zabrał minister Jan Krzysztof Ardanowski, który zamierza opublikować listę firm, które importują plony z zagranicy.

Nie ma wątpliwości, że problem ten dotyka polskich rolników. Szczególnie jeżeli mówimy o nieuczciwej konkurencji, która występuje w różnych branżach związanych z rolnictwem. Resort rolnictwa chce jednak jawnej informacji na temat zagranicznej, sprowadzanej żywności. Dane te mają mieć charakter informacyjny i w żadne sposób nie będą regulowały polityki importowej. Pozwoli to środowisku rolniczemu zapoznać się z liczbą podmiotów wybierających zagraniczną żywność, zamiast polskiej. Minister Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział zmiany w  tym zakresie w trakcie nadzwyczajnego zebrania w sprawie rynku wołowiny. Spotkanie to odbyło się w związku z trudną sytuacją na rynku bydła mięsnego, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Pomysł szefa resortu rolnictwa zakłada udostępnienie do wiadomości publicznej listy zakładów, które wybierają importowane zagraniczne surowce zamiast krajowych produktów oferowanych przez rolników.

Według przedstawiciela rządu, Polska jako kraj należący do Unii Europejskiej nie może prowadzić skupu interwencyjnego. W związku z tym konieczne jest poszukiwanie innych źródeł sprzedaż krajowych produktów. Często staje się to utrudnione przez działalność zakładów, które wolą kupować zagraniczny towar od oferowanego przez rolników tu na miejscu. Dotychczas niewiadomo jakie sektory zostaną upublicznione na liście zakładów importujących z zewnątrz. Wstępnie mówi się o udostępnieniu listy firm sprowadzających mleko oraz przetwory mleczne z zagranicy. Według szefa resortu rolnictwa ma to umożliwić nie tylko wgląd w podmioty szkodzące polskim rolnikom, lecz również znak do „opamiętania się” i zwrócenia się w stronę krajowych gospodarstw rolnych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.