Dzisiaj jest: 10.12.2019, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym. Kiedy doczekamy się zmian?

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 162

Uproszczenie procedur związanych z przechowywaniem paliwa to konieczność. Nie mają co do tego wątpliwości rolnicy oczekujących stosownych zmian w tym zakresie.

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym. Kiedy doczekamy się zmian?
Uproszczenie procedur związanych z przechowywaniem paliwa to konieczność. Nie mają co do tego wątpliwości rolnicy oczekujących stosownych zmian w tym zakresie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o planach zmian legislacyjnych z zakresu przechowywania paliwa w gospodarstwie rolnym. Zaprzyjaźniony z naszym portalem rolnik wskazuje, że dotychczasowe procedury są zbyt skomplikowane, a sam problem jest prosty do rozwiązania.

Na potrzebę aktywnych działań zmierzających do uproszczenia kwestii związanych z przechowywaniem paliwa wskazywały także środowiska rolnicze z całego kraju. Resort rolnictwa zaproponował w związku z tym konkretne zmiany w polskim prawie i rezygnację z dotychczasowego systemu pozwoleń. Rosnąca biurokracja w tym zakresie prowadzi zwykle rolników w kozi róg. Wolą oni na bieżąco uzupełniać paliwo z pojazdach bez jego przechowywania w gospodarstwie. Nie wynika to wbrew pozorom z wygody, lecz właśnie ze zbyt dużej ilości wymagań w zakresie gromadzenia paliwa na własne potrzeby. Być może nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, a może i nawet zgłoszenie? Jak wskazuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pracuje nad rozwiązaniem systemowym. Chodzi o zmianę ustaw generujących utrudnienia dla rolników. MRiRW w trakcie prac między resortami wskazało na potrzebę regulacji kwestii z zakresu magazynowania paliw płynnych III klasy na własne potrzeby.

Co dokładnie miałoby się zmienić?

Według ustaleń pierwszym krokiem w celu zmian w przechowywaniu paliwa w gospodarstwach rolnych będzie wprowadzenie przepisu umożliwiającego postawienie zbiornika w trybie zgłoszenia. W ten sposób możliwa będzie rezygnacja z potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. Wątpliwości co do zasadności takiego rozwiązania ma jednak Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Specjaliści wskazują na możliwość generowania kolejnych wątpliwości proceduralnych. Według urzędu decyzja o postawieniu zbiornika na paliwo nie powinna być zależna od jakichkolwiek zapisów prawa budowlanego. Można powiedzieć, że jest to bardzo dobry komunikat skierowany do polityków odpowiedzialnych za regulacje ustaw w kraju. W podobnym tonie wypowiada się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W złożonym przez resort dokumencie do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, resort rolnictwa zgodził się ze stanowiskiem GUNB. Ostatecznie jednak to podmiot właściwy ds. budownictwa będzie rozstrzygał kwestie stawiania zbiorników do przechowywania paliwa w gospodarstwach rolnych. Rolnicy muszą więc uzbroić się w cierpliwość jeśli chodzi o wszelkie zmiany w tym zakresie. Niemniej istotny jest fakt, że instytucje rządowe zwracają uwagę na potrzebę wprowadzenia zmian legislacyjnych. Czytaj równiez: Zwrot akcyzy za paliwo w 2019 roku.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.