Dzisiaj jest: 10.12.2019, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Szacowanie szkód łowieckich w 2019 r. Co nowego?

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 191

Nowe zasady szacowania szkód łowieckich generują istotne zmiany. Pomimo, że prawo łowieckie w aktualnej formie obowiązuje od kilku miesięcy, generuje ono szereg wątpliwości wielu środowisk.

Szacowanie szkód łowieckich w 2019 r. Co nowego?
Nowe zasady szacowania szkód łowieckich generują istotne zmiany. Pomimo, że prawo łowieckie w aktualnej formie obowiązuje od kilku miesięcy, generuje ono szereg wątpliwości wśród rolników oraz środowisk łowieckich. Skąd te niejasności?

Historia konfliktu na linii rząd - gminy

W życie weszły nowe zasady szacowania szkód łowieckich. Ustalono, iż za szacowanie będą od teraz odpowiedzialni sołtysi, których mają współpracować z zespołami powołanymi w tej sprawie. W praktyce jednak okazało się, że gminy niechętnie biorą udział w realizacji założeń zawartych w sejmowych ustaleniach. Rodziło to poważny problem także dla rolników, którzy stoją na poszkodowanej pozycji w całej sprawie. Każdego roku dochodzi do zniszczeń na polach uprawnych wywołanych przede wszystkim przez dziki. Powstałe w ten sposób szkody muszą być przez kogoś oszacowane, jednak sołtysi w gminach nie kwapili się do wypełniania nowych obowiązków. Wielu z nich podkreślało, że jeśli nie dojdzie do zmian legislacyjnych w tej sprawie to zaczną zwyczajnie rezygnować ze stanowisk. Kłopoty te zauważyła również Krajowa Rada Izb Rolniczych. Przedstawiciele podkreślali braki w zakresie właściwego przeszkolenia sołtysów, co rodzi problem w profesjonalnym i rzetelnym szacowaniu szkód.

Odpowiedzialność sołtysów oraz poprawki w ustawie o prawie łowieckim

Brak chęci do wypełniania obowiązków nałożonych w tej sprawie sołtysom wynika także z wykształcenia wielu z nich. Zdecydowana większość pełniących funkcję sołtysa w gminie nie pracuje na co dzień w rolnictwie, a pracuje zawodowo zupełnie w innym miejscu. Specjaliści z zakresu prawa łowieckiego zastanawiają się więc jak realnie sołtys ma oszacować straty nie mając podstawowej wiedzy w tym zakresie? Brakuje szkoleń, nie ma właściwej kadry, sołtysi są bezsilni. Problem ten ciągnie się za rolnikami od dłuższego czasu. Pierwotna wersja sprzed nałożenia na sołtysów odpowiedzialności za szacowanie szkód łowieckich zakładała, iż to myśliwi powinni być odpowiedzialni za ustalanie szkód. Na to jednak nie chcieli zgodzić się rolnicy, którzy uznali, iż myśliwi będą sędziować we własnej sprawie. Problem więc pozostawał, a chęci współpracy gmin nie było.

Ośrodki Doradztwa Rolniczego oszacują straty?

Po kilku miesiącach batalii między środowiskami rolniczymi, łowieckimi, a zarządami gmin pojawiło się światełko w tunelu. Chodzi o najnowszą decyzję sejmu, iż to Ośrodki Doradztwa Rolniczego będą odpowiedzialne za szacowanie szkód łowieckich. W głosowaniu posłowie poparli ten pomysł i od teraz to Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego mają być odpowiedzialne za realizację zadań zawartych w ustawie. Jedną z propozycji, która padła na ławie sejmowej było przekazanie obowiązków w zakresie oceny szkód Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ostatecznie jednak podjęto decyzję, iż Ośrodki Doradztwa Rolniczego mają większe możliwości w tym zakresie. Pomysł przypadł do gustu środowisku rolniczemu.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.