Dzisiaj jest: 17.2.2020, imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza

Rekompensata za prąd nie dla każdego rolnika. Instalacja PV rozwiązaniem?

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 285
Redakcja poleca!

Duże gospodarstwa rolne muszą liczyć się ze znacznie zwiększonymi wydatkami na energię elektryczną. Wszystko to wynik prawdopodobnego braku kwalifikacji w systemie rekompensat za podwyżki cen prądu.

Rekompensata za prąd nie dla każdego rolnika. Instalacja PV rozwiązaniem?
Duże gospodarstwa rolne muszą liczyć się ze znacznie zwiększonymi wydatkami na energię elektryczną. Wszystko to wynik prawdopodobnego braku kwalifikacji w systemie rekompensat za podwyżki cen prądu. Jak wskazują eksperci, obecna sytuacja to stan związany z niedoskonałościami przyjętej ustawy o zamrożeniu cen energii. W praktyce więc nie wszyscy rolnicy uzyskają wsparcie rządu.

Działanie systemu rekompensat za energię elektryczną

Wielu rolników nie ukrywa zdziwienia obecną sytuacją. Część z nich nie dostrzega jeszcze problemu, który może w przyszłości realnie wpłynąć na ekonomię w gospodarstwie. Skąd całe to zamieszanie i jak znaleźć wyjście z tej sytuacji? Według rozporządzenia resortu energii rolnicy zużywający energię elektryczną do prowadzenia działalności powinni posiadać dwa liczniki. Jeden licznik powinien być zamontowany do obsługi pomieszczeń produkcyjnych, a drugi w domu. Rzeczywistość jest jednak często inna niż zakładana przez ministerstwo. Zasadniczo więc wszystko zależy od zakładów energetycznych, które będą rozliczały rolników. Jak pokazują realia, większość gospodarstw rolnych jest uznawana za gospodarstwa domowe. W praktyce więc są oni rozliczani po zamrożonych od stycznia tego roku cenach. Rolnicy podkreślają, że często nawet duże zużycie prądu nie zastanawia firm energetycznych i nadal są rozliczani w taryfie G dla gospodarstw domowych. Najbardziej zasobożerne według statystyk Instytutu Energii Odnawialnej są obory z chłodniami, gospodarstwa uprawiające zboża (ponad 150 ha powierzchni) oraz sady. Według ministra Andruszkiewicza zamontowanie dwóch liczników w gospodarstwie obejmuje nie więcej niż 30 000 gospodarstw o powierzchni ponad 100 hektarów. Jak podają dane spółek energetycznych z taryfy C korzysta zaledwie kilkanaście procent uprawnionych.

Rachunki za prąd w gospodarstwie rolnym – znacząca podwyżka cen?

Mała liczba gospodarstw stosujących dwa liczniki sprawia, że wielu rolników musi liczyć się z poważnym problemem energetycznym. Jeśli w przyszłym roku ceny dla gospodarstw domowych zostaną „odblokowane” to gospodarstwa rolne zapłacą znacznie więcej za energię elektryczną. Jak już wcześniej wspomnieliśmy wielu rolników prowadzących działalność jest obecnie rozliczanych jako gospodarstwo domowe. Zakończenie obowiązywania ustawy o zamrożeniu cen spowoduje lawinowy wzrost cen prądu. Już teraz wskazuje na się na przynajmniej 30-procentową zwyżkę cen w przyszłości. Jak duże podwyżki czekają rolników? W praktyce rolnicy zapłacą za energię elektryczną po aktualnych stawkach o przynajmniej kilka tysięcy złotych więcej w skali roku. Co gorsze, nie będą oni mogli skorzystać z systemu rekompensat. W obecnej wersji wniosku o wsparcie finansowe nie znajdziemy pozycji takiej jak „rolnik”. Z rekompensaty w ramach nowelizowanej ustawy o cenach energii elektrycznej mogą korzystać zupełnie inne podmioty. Wymienieni są mikroprzedsiębiorcy, szpitale, małe firmy oraz samorządy. To one będą mogły starać się o rekompensaty za bieżący rok. Zamrożone stawki obejmą wyłącznie gospodarstwa domowe z automatu. Koło się zamyka, a rolnik stoi póki co na straconej pozycji. Nie ma możliwości skorzystania z rekompensat, nie przysługuje także złożenie oświadczenia potwierdzającego obowiązujące dofinansowanie w ramach państwowego wsparcia.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym to konieczność?

Zbyt wolne działania ustawodawców i ciągła niepewność względem cen energii mogą wskazać wielu rolnikom kierunek prowadzenia dalszych inwestycji. Jedną z nich mogą być instalacje fotowoltaiczne montowane na dachach budynków inwentarskich. Niejasności prawne i brak stosownych regulacji w zakresie rozliczania energetycznego dużych gospodarstw spędzają sen z powiek rolników. Instalacje fotowoltaiczne mogą zdecydowanie wesprzeć rolników w celu zachowania bezpieczeństwa energetycznego. Zamiast obciążania energetycznego gospodarstwa, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie montaż instalacji fotowoltaicznej. Generuje ona niemal darmową energię odnawialną przy miesięcznej niskiej racie spłaty. Warto w tym miejscu przyjrzeć się programom, które wspierają inwestycje w fotowoltaikę. Dogodne wsparcia państwa w ramach programu „Czyste powietrze” czy też „Ekopożyczka” banku PKO pozwalają na dogodne sfinansowanie całej inwestycji na korzystnych warunkach. Trzeba się zastanowić, czy w przyszłości rachunki za energię elektryczną nie będą znacznym obciążeniem dla gospodarstwa rolnego. Już teraz mówi się o wzroście cen od 30% do nawet 40%. W takim wypadku lepszym wyjściem wydaje się oczekiwanie na zwrot instalacji PV w ciągu kilku lat, zamiast comiesięcznego dokładania pieniędzy z budżetu gospodarstwa na prąd pozyskiwany z sieci elektroenergetycznej. Rolnicy mogą także skorzystać z nowego programu rządowego „Agroenergia” przeznaczonego dla średnich i dużych gospodarstw rolnych. Nie ma wątpliwości, że zastosowanie fotowoltaiki w nowoczesnym rolnictwie będzie w przyszłości decydowało o opłacalności całego interesu. Czytaj więcej: Montaż fotowoltaiki w gospodarstwie.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.