Dzisiaj jest: 2.7.2020, imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Susza realnie wpływa na jakość kolb kukurydzy.

Dodano: rok temu Czytane: 356

Kolby kukurydzy podobnie jak inne rośliny uprawne odczuwają skutki panującej suszy. Poszczególne regiony kraju są narażone na działanie utrzymujących się wysokich temperatur i palącego słońca.

Susza realnie wpływa na jakość kolb kukurydzy.
Kolby kukurydzy podobnie jak inne rośliny uprawne odczuwają skutki panującej suszy. Poszczególne regiony kraju są narażone na działanie utrzymujących się wysokich temperatur i palącego słońca oraz na liczne ulewy i podtopienia. Tym razem przyjrzymy się oddziaływaniu upałów na plonowanie kukurydzy.

Utrzymujące się tygodniami wysokie temperatury i niedostatek wody realnie wpłynęły na wegetację roślin. Nie inaczej jest w przypadku wegetacji kukurydzy, która mocno odczuła deficyt wody i wysoką temperaturę. Warunki pogodowe odgrywają niebagatelną rolę w całym procesie wzrostu, począwszy od zapylania, a skończywszy na rozwoju kolb. W przypadku niewłaściwego zaziarniania kukurydza nie będzie w stanie uzyskać wysokich wyników jakościowych. W miejscach, gdzie susza objęła swoim działaniem pola kukurydzy obserwujemy bardzo trudne warunki dla wzrostu i rozwoju roślin. O ile kolby w przypadku dobrych jakościowo stanowisk nie wyglądają najgorzej, tak w przypadku słabych stanowisk obserwujemy niepełny wzrost roślin oraz poskręcane od żaru liście. Niestety taki stan w połączeniu z deficytem wód gruntowych odbija się realnie na procesie zawiązania roślin. Już teraz możemy zauważyć problem w postaci kiepskiego zaziarniania kolb. Objęte suszą uprawy generują nie tylko plon gorszy jakościowo, ale też ilościowo.

W trakcie utrzymującej się suszy, roślina nie jest w stanie pobrać z gleby składników odżywczych niezbędnych do właściwego wykształcenia się kolby. Przekłada się na to niską ilość ziarna na pojedynczych kolbach, ich zasychanie i niekorzystny wygląd. Dłuższy okres wysokich temperatur przekłada się także na uwidocznienie niedoborów związków takich jak fosfor, magnez, potas, czy bor. Każdy z pierwiastków bezpośrednio oddziaływuje na wykształcanie się kolb. Zobacz również: Uprawa kukurydzy krok po kroku.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.