Dzisiaj jest: 26.9.2021, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Rolniku, przygotuj się na spis rolny w 2020 roku.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1302

Spis rolny pozwala zebrać istotne dane dla przyszłego rozwoju gospodarstw w Polsce. Co dziesięć lat jest on organizowany w gospodarstwach rolnych w Unii Europejskiej, a więc również w Polsce.

Rolniku, przygotuj się na spis rolny w 2020 roku.
Spis rolny pozwala zebrać istotne dane dla przyszłego rozwoju gospodarstw w Polsce. Co dziesięć lat jest on organizowany w gospodarstwach rolnych w Unii Europejskiej, a więc również w Polsce. Pozyskane w ten sposób dane pozwalają na analizę obecnego stanu w sektorze produkcji żywności, rolnictwie oraz branży rolno-spożywczej.

Należy pamiętać, że udział w spisie rolnym dotyczy wszystkich rolników i jest obowiązkowy. Termin planowanych działań ustalono na okres między 1 września, a 30 listopada. Spis rolny będzie prowadzony w całym kraju. Projekt ustawy o powszechnym spisie rolnym został przekazany przez Główny Urząd Statystyczny i ustawę przyjęła Rada Ministrów. Za wykonanie spisu rolnego odpowiedzialni będą wyznaczeni w ramach projektu rachmistrze spisowi. Nad poprawnym prowadzeniem działań czuwać będzie prezes GUS. We wsparcie podczas kontroli włączeni zostaną regionalni komisarze spisowi: prezydenci i burmistrzowie, wójtowie oraz wojewodowie. Kogo obejmie przyszłoroczny spis rolny? Obowiązek przekazania danych rachmistrzom dotyczy wszystkich indywidualnych gospodarstw rolnych oraz gospodarstw prowadzonych przez spółki cywilne i spółki z o.o.

Nowe metody prowadzenia spisu rolnego?

Dane statystyczne będą gromadzone w dotychczasowy sposób poprzez kontakt bezpośredni. Główny Urząd Statystyczny przygotował także szereg innych metod pozyskiwania danych z gospodarstw rolnych. Dane będą zbierane poprzez rozmowę telefoniczną z udziałem rachmistrza oraz rolnika; wprowadzono nowość w postaci „samospisu internetowego”. Pozwala on skorzystać ze specjalnej, interaktywnej aplikacji znajdującej się na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Warto zaznaczyć, że wszystkie przekazane informacje będą poufne i zostaną wykorzystane jedynie w celu wyliczenia statystyk branżowych.

Dlaczego prowadzony jest spis rolny?

GUS wskazuje na podstawowe powody, które decydują o sporządzaniu spisu rolnego. Dane zebrane przez urzędników służą do tworzenia baz informacyjnych. Pozwalają one na tworzenie „analiz przyszłości”, które ułatwią prowadzenie polityki rolnej w kraju. Dane pozwalają też stwierdzić skuteczność zmian, które wprowadzono na przestrzeni dziesięciu lat. Spis rolny wypełnia też obowiązek w kwestii dostarczania informacji organizacjom międzynarodowym, pozwala też zaktualizować dane statystyczne w rejestrze gospodarstw rolnych.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.