Dzisiaj jest: 10.12.2019, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Rolnictwo ekologiczne w Europie ma się dobrze.

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 132

Francja, Niemcy i Dania to państwa inwestujące coraz większe środki w rolnictwo ekologiczne. Gospodarstwa rolne zauważają potencjał takich upraw, rośnie też popyt na niepryskane warzywa i owoce .

Rolnictwo ekologiczne w Europie ma się dobrze.
Francja, Niemcy i Dania to państwa inwestujące coraz większe środki w rolnictwo ekologiczne. Gospodarstwa rolne zauważają potencjał takich upraw, rośnie też popyt na niepryskane warzywa i owoce na całym świecie. W tym artykule przyjrzymy się inwestycjom w trzech europejskich państwach w uprawę zdrowej żywności.

Francja

Według danych zaprezentowanych przez Agencję Rozwoju i Promocji Rolnictwa Ekologicznego, Francja uzyskała aż 17-procentowy wzrost powierzchni upraw ekologicznych w ubiegłym roku w porównaniu do 2017 roku. Powierzchnia o obszarze ponad 2 mln ha została częściowo przeznaczona dla gospodarstw, które zdecydowała się na zmianę profilu działalności. Działają tu więc rolnicy od początku ukierunkowani na uprawy ekologiczne jak i rolnicy konwertujący istniejące gospodarstwa na bardziej przyjazne środowisku. Zgodnie z prezentowanymi danymi za ubiegły rok zauważalny jest 13-procentowy wzrost liczby gospodarstw ekologicznych. Za rozwojem rolnictwa ekologicznego idzie także działalność przetwórców. W ubiegłym roku potwierdzono 12-procentowy wzrost liczby podmiotów zajmujących się przetwarzaniem ekologicznych warzyw, owoców i płodów rolnych. Jeszcze większy skok jest zauważalny wśród firm zajmujących się sprzedażą ekologicznych produktów, tutaj osiągnięto aż 41-procentową zwyżkę. Jeśli chodzi o statystyki sprzedaży to francuski sektor ekologicznego rolnictwa jest odpowiedzialny za 5-procentowy udział w sprzedaży całkowitej zdrowej żywności. Skuteczność rozwoju ekologicznych upraw jest też zauważalna jeśli chodzi o zatrudnienie w tym sektorze. W ubiegłym roku zauważalny był 14-procentowy wzrost w stosunku do 2017 roku.

Niemcy

Niemiecki rynek dobrze przyjął zwiększone zainteresowanie ekologiczną żywnością. Dotychczas obserwowaliśmy raczej umiarkowane zainteresowanie tym sektorem rolnictwa, ale wszystko zmieniło się w ubiegłym roku. Odnotowano wtedy stosunkowo wysoki, ponad 10-procentowy wzrost powierzchni ziem pod uprawy ekologiczne. Przyniosło to łączny teren pod zdrową żywność na poziomie blisko 1,5 mln hektara. Rok ten przyniósł również wzrost ilości gospodarstw trudniących się ekologiczną uprawą (+7,9%). Co spowodowało tak skuteczną zmianę? Jak wskazuje niemieckie ministerstwo rolnictwa, powodem były przede wszystkim skuteczne systemy dotowania upraw ekologicznych. Czynnikiem mającym równie wysoki wpływ na zainteresowanie rolników właśnie tą gałęzią jest rosnący w ostatnich kilku latach popyt na zdrową żywność bez stosowania chemii. Dotacje ministerialne wzrosły do poziomu 30 mln euro, co napędziło ten sektor rolnictwa.

Dania

Rosnące zainteresowanie żywnością ekologiczną zauważył również duński rząd. Zgodnie z dostępnymi danymi na konwersję gospodarstw rolnych przekazano w tym roku nieco ponad 24 mln euro. Jest to więc wyraźna zachęta do przekształcenia istniejącej działalności w gospodarstwa ekologiczne. Dania dostrzega potencjał rozwoju ekologii w krajach takich jak wspomniane wcześniej Niemcy, czy Francja. Dofinansowanie do zmiany profilu działalności łączy się także z systemem dotacji, który po przekształceniu przysługuje tamtejszym rolnikom na kilka lat do przodu. Ekologiczne uprawy obejmą niebawem swoją powierzchnią ponad 300 tysięcy hektarów duńskich ziem. Podsumowując, skuteczne działania w sektorze rolnictwa ekologicznego są możliwe dzięki rosnącemu popytowi. Pozostaje nam obserwować rozwój sytuacji w Polsce, gdzie rolnictwo tego typu również staje się coraz bardziej opłacalnym wyborem. Czytaj również: Opłacalność ekologicznych gospodarstw rolnych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.