Dzisiaj jest: 3.7.2020, imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy

Ceny tuczników znowu rosną.

Dodano: rok temu Czytane: 291

Rolnicy w ostatnich tygodniach bacznie przyglądali się cenom żywca wieprzowego. Wszystkie cenniki w krajowych skupach odnotowywały obniżki cen.

Ceny tuczników znowu rosną.
Rolnicy w ostatnich tygodniach bacznie przyglądali się cenom żywca wieprzowego. Wszystkie cenniki w krajowych skupach odnotowywały obniżki cen. Stan ten zmienił się jednak w ostatnich dniach, kiedy to zaobserwowano wyraźny wzrost cen w skupach o średnio 10 groszy.

Utrzymująca się tendencja spadkowa w lipcu tego roku nie mogła trwać wiecznie. Czas spadków jest już wyraźnie za nami, a obecne dane pozwalają patrzeć w przyszłość z nadzieją. Widzimy wyraźną zmianę koniunktury na polskim rynku żywca wieprzowego. Wzrosły ceny tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Rolnicy udający się do lokalnych skupów żywca wieprzowego mogą liczyć na przeciętną cenę na poziomie 5,31 zł netto za kilogram mięsa. Istnieją rzecz jasna miejsca, gdzie skupy oferują nieco więcej lub mniej. Ceny na polskim rynku żywca wieprzowego oscylują od 5,10 zł netto za kilogram do 5,70 zł netto za kilogram. Gospodarstwa rolne cieszą się z jeszcze lepszych stawek za półtusze klasy E. Tutaj cena za kilogram mięsa wzrosła do 6,88 zł netto/kg. Rolnicy jeszcze tydzień wcześniej musieli liczyć się z cenami o 11 groszy niższymi. W zależności od skupu możemy liczyć na cenę netto za kilogram półtuszy w klasie E między 6,65 zł do nawet 7,25 zł netto.

Obserwując obecną sytuację możemy stwierdzić, że ten korzystny stan będzie się w najbliższych tygodniach utrzymywał. Co więcej, możliwy jest także ciągły wzrost cen żywca. Rosnące ceny mogą być także spowodowane dość słabym sezonem wśród hodowców oraz zwiększonym zapotrzebowaniem rynku chińskiego na mięso. Żywiec wieprzowy staje się towarem, za który światowi konsumenci są w stanie zapłacić więcej. Wynika to z deficytu obserwowanego na rynkach na całym świecie.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.