Dzisiaj jest: 10.12.2019, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Jak stres cieplny oddziałuje na cielęta?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 124

Cielęta są zwierzętami szczególnie narażonymi na działanie stresu cieplnego. Nie ma wątpliwości, że panujące wysokie temperatury odgrywają kluczową rolę w hodowli bydła mięsnego i mlecznego. 

Jak stres cieplny oddziałuje na cielęta?
Cielęta są zwierzętami szczególnie narażonymi na działanie stresu cieplnego. Nie ma wątpliwości, że panujące wysokie temperatury odgrywają kluczową rolę w hodowli bydła mięsnego i mlecznego. Młode zwierzęta i ich organizmy dużo gorzej radzą sobie z następstwami wynikającymi ze stresu cieplnego. Są one narażone na szereg problemów: spadek produktywności, niedostateczny rozwój masy, a w skrajnych wypadkach na śmierć.

Występowanie stresu cieplnego sprawia, że każdy gatunek zwierząt jest narażony na szereg problemów. W trakcie okresu letniego wysoka temperatura przekłada się wprost na rozwój krów oraz cieląt. W jednym z naszych artykułów opisywaliśmy dogłębnie skutki utrzymujących się wysokich temperatur i stresu cieplnego wśród dorosłych zwierząt. Tym razem przyjrzymy się bliżej młodym zwierzętom, które muszą pokonać szereg trudności. Należy pamiętać, że stres cieplny wśród cieląt ma bezpośredni wpływ na rozwój zwierząt. Pierwsze skutki panujących wysokich temperatur odczuwają już zarodki kształtujące się na etapie przedporodowym. Dorosłe krowy w wyniku wysokich temperatur rodzą finalnie cielęta lżejsze. Ich waga może być bardzo różna i w porównaniu do tradycyjnego porodu, gdzie stres cieplny nie występuje różnica może wynosić nawet kilka kilogramów. Narodzone ciele posiada też często wyższą ciepłotę ciała i od samego początku sprawia problemy.

Podstawowym problemem jest niska przyswajalność immunoglobuliny z siary rodzicielki. Przekłada się to bezpośrednio na słabszy wzrost, niedostosowany do wieku. Cielę urodzone w stresie cieplnym będzie zawsze drobniejsze od tego narodzonego w komfortowych warunkach. Taki stan rzeczy ma realny wpływ na dalszy rozwój zwierzęcia. Świeżo narodzony osesek podobnie do dorosłych krów zjada mniej paszy w trakcie upałów. Cielęta chętniej wybierają pojniki z wodą zamiast jedzenia, co przekłada się na niższe przyrosty dobowe ciała. Utrzymujące się trudne warunki atmosferyczne odgrywają kluczową w pracy układu immunologicznego. Niewłaściwa praca odbija się na występowaniu wśród cieląt infekcji. W przypadku wystąpienia biegunek musimy liczyć się nie tylko z osłabieniem zwierząt i niższym przyrostem dobowym, gdyż w skrajnych wypadkach cielę może umrzeć.

Podstawowym elementem, który decyduje o ograniczeniu występowania stresu cieplnego jest zachowanie komfortu w budynkach. Właściwy przepływ powietrza uzyskamy przy otwarciu wszystkich okien oraz uchylając drzwi w oborze. Należy także zapewnić możliwość schronienia zwierząt przed palącym słońcem, powinniśmy zadbać o wystawienie pojemników ze świeżą wodą w ilości wystarczającej do napojenia całego stada.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.