Dzisiaj jest: 10.12.2019, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Udar słoneczny w trakcie żniw. Jak go uniknąć przy pracy w polu?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 141

Rolnicy w trakcie prac polowych są narażeni na działanie wysokich temperatur. W trakcie sezonu letniego, panujące fale upałów mają wpływ na samopoczucie zwierząt gospodarczych, ale również rolników.

Udar słoneczny w trakcie żniw. Jak go uniknąć przy pracy w polu?
Rolnicy w trakcie prac polowych są narażeni na działanie wysokich temperatur. W trakcie sezonu letniego, panujące fale upałów mają wpływ na samopoczucie zwierząt gospodarczych, ale również rolników. Warto pamiętać, że w trakcie wielogodzinnego przebywania na otwartej przestrzeni jesteśmy narażeni na poważne skutki z tym związane. Łatwo jest wtedy o przegrzanie organizmu, zdarzają się też przypadki udaru słonecznego.

Zmiany klimatu mają realny wpływ na utrzymujące się w trakcie żniw temperatury. Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy przez wiele tygodni słupek rtęci utrzymuje się na wysokim poziomie. Rolnicy są w związku z tym narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia udaru słonecznego. Nie należy bagatelizować pierwszych objawów przegrzania organizmu. Jak rozpoznać wystąpienie udaru słonecznego? Udar cieplny zostaje wywołany przez przegrzanie organizmu. Zbyt wysoka temperatura ma wpływ na nasz ośrodek termoregulacji, w związku z czym organizm ma problem z produkcją wystarczającej ilości potu do schłodzenia ciała. Wówczas rośnie ciepłota organizmu, co finalnie prowadzi do wystąpienia pierwszych objawów udaru słonecznego. Rolnik przebywający na otwartej przestrzeni nie ma dobrego miejsca na schronienie. Co gorsze, w wielu przypadkach rolnicy zapominają o właściwym nakryciu głowy i wypijaniu wystarczającej ilości płynów. Pierwszy objawy towarzyszące udarowi słonecznego to nudności, ból i zawroty głowy, osłabienie oraz dreszcze.

Jeżeli objawy zostaną zbagatelizowane przez rolnika to konsekwencje mogą być dużo poważniejsze. Nasz organizm może wysyłać szereg jasnych sygnałów, że jest z nami coraz gorzej. Po wystąpieniu pierwszych objawów mogą pojawić się kolejne: zaburzony rytm oddychania, rytm serca oraz zaburzenia widzenia. Te objawy mogą prowadzić w krótkim czasie do utraty przytomności. Wysokie temperatury mogą w skrajnych przypadkach prowadzić do zawału.

O czym należy pamiętać w trakcie prac na polu uprawnym?

Niestety w rolnictwie nie da się odłożyć prac na później. Wiele działań trzeba wykonać w ciągu dnia, a więc w trakcie występowania najwyższych temperatur na zewnątrz. Możemy jednak choćby w drobnym stopniu ograniczyć możliwość wystąpienia udaru słonecznego. Podstawową ochronę przed palącym słońcem daje nam nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV oraz krem z filtrem. Należy także zadbać o właściwy, przewiewny strój. Niezbędne jest również regularne picie wody, co pozwoli organizmowi lepiej znosić palące słońce. Wodę w trakcie upałów należy wybierać zgodnie z zapotrzebowaniem na składniki mineralne. Polecane są w szczególności wody z liczną zawartością minerałów oraz elektrolitów. Warto też wykonać naturalny izotonik na bazie cytryny, soli oraz miodu.

Jeżeli mamy taką możliwość to dobrze jest ograniczyć okres pracy w godzinach południowych. Niezbędne są również regularne przerwy, które wpływają korzystnie na wydajność naszej pracy. Korzystajmy z klimatyzacji w ciągnikach, kombajnach z dużą rozwagą. Zbyt niska temperatura wewnątrz kabiny i kontakt z wysoką temperaturą na zewnątrz może prowadzić do poważnych infekcji organizmu. Warto pamiętać również o regularnym czyszczeniu klimatyzacji ze względu na możliwość występowania groźnej choroby: legionellozy.

Jak zachować się w razie pojawienia się objawów udaru cieplnego?

Jeżeli zauważyliśmy wyżej wymienione objawy udaru słonecznego to od chwili ich wystąpienia należy niezwłocznie udać się do chłodniejszego miejsca. Na polach uprawnych mogą to być miejscowo rosnące drzewa, rzucające cień. Pamiętajmy, że pod drzewami temperatura jest znacznie niższa. Dobrze jest położyć się i w razie możliwości korzystać z okładów chłodzących na ciało. Wodę należy uzupełniać małymi łykami, natomiast w przypadku pojawienia się wymiotów trzeba niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarskiej. Na stronie rządowej Ministerstwa Zdrowia znajdziemy pełen poradnik dotyczący udaru cieplnego. Czytaj również o stresie cieplnym u zwierząt gospodarczych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.