Dzisiaj jest: 2.7.2020, imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Trudna sytuacja rolników w Wielkopolsce! - mini raport suszowy.

Dodano: rok temu Czytane: 264

Województwo Wielkopolskie najbardziej poszkodowane w wyniku tegorocznej suszy? Wszystko wskazuje na to, że ten rok przyniesie rekord jeżeli chodzi o skalę klęski żywiołowej na tym terenie.

Trudna sytuacja rolników w Wielkopolsce! - mini raport suszowy.
Województwo Wielkopolskie najbardziej poszkodowane w wyniku tegorocznej suszy? Wszystko wskazuje na to, że ten rok przyniesie rekord jeżeli chodzi o skalę klęski żywiołowej na tym terenie. Według wstępnych szacunków Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, suszą dotkniętych zostało w tym roku aż 68 000 gospodarstw rolnych. Jest to o 14 000 więcej przypadków niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Susza nie oszczędza nikogo

Praktycznie wszystkie uprawy znajdujące się w województwie wielkopolskim zostały dotknięte przez suszę mniej lub bardziej. Już wstępne szacunki wskazują na znacznie podwyższoną liczbę gospodarstw objętych klęską żywiołową, a przecież sezon się jeszcze nie skończył. Jakie uprawy zostały dotknięte skutkami suszy? Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ryzyko pojawienia się suszy dotyczy wszystkich upraw zbóż oraz roślin okopowych. Oznacza to, że susza dotknęła wszystkie 226 gmin. Najgorsza sytuacja panuje obecnie na zachodzie województwa w powiatach wolsztyńskim i nowotomyskim. Producenci rolni masowo zgłaszają się do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Straty szacowane są na bieżąco przez powołaną w tym celu komisję. Urzędnicy starają się dokonywać oględzin terenów w możliwie najkrótszym czasie, co umożliwia szybsze przygotowania protokołu dla poniesionych szkód. Czytaj również o wpływie suszy na rozwój kukurydzy.

Sprawę poruszył także minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Wskazał on na potrzebę kierowania wniosków do samorządów w celu jak najszybszego zajęcia się szacowaniem strat wywołanych przez suszę. W celu szybkiego rozpatrywania zgłaszanych szkód powołano działające na miejscu komisje pracujące w poszczególnych gminach województwa wielkopolskiego. Na ten moment zweryfikowano powyżej 2 000 protokołów. Wszystkie z nich potwierdziły zgłaszane przez rolników szkody w uprawach.

Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy?

Wystąpienie suszy w uprawach rolnych wpływa na ekonomię w gospodarstwie. Producenci rolni oprócz wsparcia rządowego mogą korzystać także z innych form pomocy takich jak chociażby kredyty preferencyjne. Rolnicy mogą także starać się o wsparcie w opłaceniu aktualnych składek ubezpieczenia społecznego. W tym celu należy zgłosić się do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Istnieje także wsparcie oferowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, które pozwala spłacać ratalnie należności z tytułu umowy sprzedaży oraz dzierżawy nieruchomości wchodzącej w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.