Dzisiaj jest: 10.12.2019, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Przyczepy rolnicze do transportu plonów.

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 130

Okres zbiorów płodów rolnych z pól już trwa, warto zadbać o sprawny i bezpieczny transport.

Przyczepy rolnicze do transportu plonów.
Okres zbiorów płodów rolnych z pól już trwa, warto zadbać o sprawny i bezpieczny transport. W tym celu wielokrotnie korzystamy w gospodarstwie rolnym z wysłużonych przyczep, które pozwalają na komfortową pracę w każdych warunkach. Stan techniczny przyczep z biegiem lat ulega pogorszeniu. W tym artykule przyjrzymy się podstawom z punktu widzenia początkującego rolnika posiadającego niewielką uprawę.

Małe gospodarstwo wcale nie wymaga małego wysiłku. Dotyczy on również wyboru i utrzymania stanu technicznego przyczep, które w trakcie żniw narażone są na bardzo duże obciążenia. Zakup nowej przyczepy nie zawsze jest możliwy ze względu na ograniczony budżet rolnika, który musi niejednokrotnie szukać używanego modelu. Używany nie oznacza wcale gorszy, trzeba jedynie pamiętać o regularnej kontroli sprawności w trakcie prowadzenia prac polowych. Przyczepa podlega rejestracji i poruszamy się nią sporadycznie po drogach publicznych, przez co stajemy się odpowiedzialni za nienaganny stan techniczny. Na co należy zwrócić uwagę podczas prowadzenia prac polowych i transportu zbiorów przy użyciu przyczepy? Przede wszystkim nie powinniśmy przekraczać dopuszczalnych norm określanych dla każdej przyczepy. Poszczególne modele różnią się dopuszczalną masą całkowitą, o czym należy bezwarunkowo pamiętać. Niezbędne dane w tym zakresie znajdziemy na tablicy informacyjnej przytwierdzonej do przyczepy.

W razie przeciążenia być może nie od razu spotkamy się z awariami, musimy się jednak liczyć z obniżeniem trwałości elementów spajających całą konstrukcję, co przekłada się na trwałość. Przeciążenie ma jeszcze minus, który może skutkować kontrolą policji. Pośpiech w trakcie żniw i ładowanie płodów rolnych na przyczepę do granic wytrzymałości pojazdu może skończyć się kontrolą drogową i konsekwencjami z tym związanymi. Dlatego przestrzegamy wszystkich rolników przed takim zachowaniem. Tym bardziej, iż przeładowanie przyczepy może skutkować rozsypywaniem się zawartości na drogę, a to finalnie może przyczynić się do poważnej kolizji na drodze publicznej.

Duży ciężar, wybuchające opony i awaria instalacji elektrycznej

Konsekwencją przeładowywania przyczep rolniczych może być także wystrzelenie opony pod ciężarem załadunku. To bardzo niebezpieczna sytuacja mogąca prowadzić do wypadku lub uszkodzenia maszyny. Nawet jeżeli dbamy o nieprzeciążanie przyczepy to nadal potrzebna jest przedsezonowa kontrola stanu ogumienia. Sprawdzamy stan bieżnika, szczelność zaworów, dętek i właściwe ciśnienie w każdym kole. Tylko wtedy możemy mówić o w pełni bezpiecznym załadunku i transporcie do magazynu. Ostatnim elementem niezbędnym w każdej przyczepie jest sprawnie działająca instalacja elektryczna. Powinna ona obsługiwać działające oświetlenie, niezbędny jest także trójkąt montowany z tyłu przyczepy i elementy odblaskowe. Każda przyczepa jest również wyposażona w mechanizm hamujący, który powinien być w pełni sprawny. Zachowanie wyżej wymienionych zasad zapewni zdecydowanie dłuższą żywotność każdej przyczepy.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.