Dzisiaj jest: 16.1.2021, imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Skoczek kukurydziany - nowy i groźny szkodnik?

Dodano: rok temu Czytane: 367

Nieznany dotychczas gatunek owada pojawił się na polskich uprawach kukurydzy.

Skoczek kukurydziany - nowy i groźny szkodnik?
Nieznany dotychczas gatunek owada pojawił się na polskich uprawach kukurydzy. Jak informuje Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu jest to gatunek, który nie został jeszcze oficjalnie nazwany w polskiej nomenklaturze. Owady ten w angielskim nazewnictwie funkcjonuje pod określeniem „maize leafhopper” co w wolnym tłumaczeniu oznacza „skoczek kukurydziany”.

Dotychczas występowanie tego gatunku owada zauważono na zachodzie Europy. W tamtejszych krajach jest on bardzo pospolitym owadem, jednak w Polsce dotychczas nie zaobserwowano jego występowania. Co ciekawe, jeszcze sto lat temu na terenach obecnej Polski owady te pojawiały się, jednak bardzo sporadycznie. Ostatni raz zaobserwowano występowanie owadów na Górnym Śląsku w latach 2000 i 2001. Z nowszych doniesień należy wspomnieć o pojawieniu się tego gatunku w latach 2008 – 2010 w Winnej Górze. W praktyce owady te nie stanowiły jednak dużego zagrożenia ze względu na bardzo niską skalę występowania. Na przestrzeni trzech lat odłowiono zaledwie 1 samicę tego gatunku, co nie stanowiło żadnego zagrożenia dla pól kukurydzy. Jak wskazują dane IOR PIB, obecnie możemy już mówić o występowaniu owadów w dużo większej skali.

Skoczek kukurydziany został zauważony w Winnej Górze w dniu 1 sierpnia bieżącego roku. Odnaleziono wówczas liczne skupiska osobników skoczka kukurydzianego. Żerowały one na pojedynczych roślinach, które pokrywało po kilka do kilkunastu sztuk owadów. Skoczek kukurydziany to owad, który realnie wpływa na jakość upraw. Charakterystyczne pozostałości po żerowaniu to niewielkie białe plamy o gwiaździstym kształcie. Owady te wysysają soki roślinne, w wyniku czego do tkanki rośliny dostaje się tlen. Jak pokazują opisy w fachowej literaturze, owady te nie tylko stanowią zagrożenie dla roślin w procesie żerowania, lecz również mogą przenosić różne patogeny. To z kolei przekłada się na bezpośrednie niebezpieczeństwo zarażenia upraw kukurydzy. Naukowcy są zgodni co do powodu pojawienia się skoczka kukurydzianego na polskich ziemiach. Badacze doszukują się występowania tak licznej grupy owadów w obecnych zmianach klimatu. Utrzymujące się tygodniami wysokie temperatury sprzyjają występowaniu tychże owadów również w Polsce. Czytaj więcej o szkodnikach w kukurydzy.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.