Dzisiaj jest: 10.12.2019, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Jak wybrać knura do hodowli?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 137

Dobre wyniki hodowli trzody są uzależnione od wyboru knura. To od jakości nasienia będzie zależna ilość miotu, produkcyjność i stopień przyrostów.

Jak wybrać knura do hodowli?
Dobre wyniki hodowli trzody są uzależnione od wyboru knura. To od jakości nasienia będzie zależna ilość miotu, produkcyjność i stopień przyrostów. Wielu rolników korzysta z inseminacji przy zapładnaniu loch, a jej skuteczność jest w dużej mierze uzależniona nie od metody, co właśnie od wyboru właściwego knura.

Szukając idealnego knura do naszego stada, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rasę posiadanych loch oraz przyszłe wykorzystanie młodych osesków. Ostatnie lata spopularyzowały rasy loch: Wielka Biała Polska oraz Polska Biała Zwisłoucha. Są to rasy, które przeznacza się na tucz. Dobrym wyborem jest zastosowanie nasienia mieszanego, co przekłada się na korzystne cechy wzrostowe prosiąt: ilość miotu, przyrosty dobowe oraz mięsność. Wybór właściwej rasy knura należy poprzedzić analizą zapotrzebowania w gospodarstwie. Nabywając odpowiednią rasę po konsultacji ze specjalistą lub rozeznaniem rynku, rolnik może liczyć na wdrożenie cech odpowiednich dla osiągania zamierzonych rezultatów. Mogą to być cechy takie jak obniżenie ilości tłuszczu w mięsie, poprawa ilości miotu z jednej lochy, czy zwiększenie mięsności. Specjaliści radzą, aby dobierać knura rozpłodowego pod kątem predyspozycji przekazywanych w genach młodym oseskom. Jeśli jest to hodowla ukierunkowana na mięso to stawiamy na knura zapewniającego doskonałe cechy w tym sektorze. Jeżeli natomiast zależy nam na osiąganiu lepszych efektów w wykarmieniu osesków to warto zadbać o kategorię zwierząt o określonej liczbie sutków i predyspozycjach do osiągania skutecznego miotu matecznego.

Genetyka i warunki środowiskowe

Należy pamiętać, iż wybór nawet najlepszego pod względem genetyki knura nie będzie generował właściwych cech jeśli nie zadbamy o warunki środowiskowe wewnątrz pomieszczeń. Dobrostan zwierząt jest konieczny jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjał knurów. Wówczas mamy pewność co do jakości pozyskiwanego nasienia i przekazania najważniejszych cech genetycznych potomstwu. Mówimy więc o dbałości o każdy szczegół: dostarczenie pasz wysokiej jakości, zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz chlewni, czystość stanowisk, czy pozbycie się zbyt dużych ilość gazów z pomieszczeń, gdzie przebywają zwierzęta.

Małe gospodarstwa i trudny wybór właściwego knura

Może jednak dojść do sytuacji, kiedy rolnik nie ma pewności co do wyboru właściwej rasy dla swojego stada. Wówczas może on pogłębiać swoją wiedzę lub skorzystać z fachowego doradztwa hodowlanego. To naszym zdaniem najlepsza opcja, ponieważ dzięki temu otrzymujemy niemal gotową receptę do spełnienia założonych przez nas cech nowo narodzonych osesków. W czasie takiej konsultacji wystarczy tylko podać niezbędne informacje takie jak profil stada, zamierzone cechy, które chcemy osiągnąć oraz rasę loch. Na tej podstawie konsultanci dobierają najlepszego knura dla stada. Jeżeli chodzi o kwestie cen knurów należy pamiętać o wypośrodkowaniu kwot, które jesteśmy w stanie wydać na uzyskanie właściwych cech. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie środowiskowe, niedostosowana chlewnia mimo najlepszych chęci nie zapewni właściwych warunków do chowu zwierząt. Tym samym przełoży się to na przekazywane cechy i rozwój zwierząt. Jeżeli więc nie mamy możliwości poprawienia warunków w chlewni to nie musimy wybierać rasy o najwyższej cenie.

Nierówne ceny w małych i dużych gospodarstwach

Niestety małe gospodarstwa muszą liczyć się z największym wydatkiem na zakup nasienia. Wynika to z wielkości prowadzonej hodowli i skali zakupu. Mały hodowca kupuje nasienie rzadko i w niewielkiej ilości, z kolei duże fermy inwestują znacznie większej kwoty. Wówczas stosowane są rabaty korzystne dla dużych hodowli. Tutaj musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie zapłacić więcej za nasienie bardzo dobrej jakości? Początkowo wydaje się, że koszt ten może być zbyt wysoki. Jednak w końcowym rozrachunku możemy osiągać większe przyrosty w rasach mięsnych, co z kolei przekłada się na osiągane przez rolników zyski. Podobnie ma się sprawa liczebności miotu, która jest zależna od wyboru właściwego reproduktora. Szukajmy oszczędności, lecz róbmy to z głową.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.