Dzisiaj jest: 6.7.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Ostatni dzwonek na zebranie pasz objętościowych.

Dodano: rok temu Czytane: 260

Susza dotykająca gospodarstwa w całym kraju nie napawa optymizmem rolników. Trudności w gromadzeniu zielonki z międzyplonów powodują potężny deficyt, który może odbić się na skarmianiu zwierząt.

Ostatni dzwonek na zebranie pasz objętościowych.
Susza dotykająca gospodarstwa w całym kraju nie napawa optymizmem rolników. Trudności w gromadzeniu zielonki z międzyplonów powodują potężny deficyt, który może odbić się na skarmianiu zwierząt gospodarczych. Pasze objętościowe to podstawowe pożywienie dla bydła, bez niego trudno mówić o skutecznych przyrostach dobowych. Jak obecnie wygląda sytuacja?

Wiele gospodarstw w Polsce odnotowało jedynie jeden skuteczny pokos na użytkach zielonych. Pozostałe wzrosty roślin były na tyle niskie, że rolnikom nie opłacało się ponownie koszenie. Natomiast pozostałości roślin generowały niewspółmierne przychody w porównaniu do otrzymywanej ilości zielonki. Trudno jest mówić o skutecznym wzroście zasuszonej trawy, gdy przez wiele tygodni panowała susza. Taki stan rzeczy odbija się na plonowaniu oraz wymaga dużo czasu na ponowny wzrost i możliwość skutecznego pozyskania pasz objętościowych. Wielu rolników wskazuje na fakt, że obecna wydajność nijak się ma do tej obserwowanej wiosną tego roku. Trudna sytuacja zmusza rolników do stosowania metod pozwalających na uzyskanie wystarczającej ilości pasz zielonych do skarmiania bydła. W tym celu rozpoczną się niebawem zasiewy międzyplonów, co ma generować znaczną ilość zielonej masy do wykorzystania na paszę dla zwierząt.

Nadzieja w opadach deszczu i zasiewie międzyplonowym

Rolnicy szukający właściwego rozwiązania problemów dopatrują się szansy w opadach deszczu. Obecny okres i liczne przejściowe deszcze to doskonały moment na wykonanie zasiewów międzyplonowych. Deszcz spowoduje szybki wzrost roślin, które przy odpowiedniej dbałości zapewnią obfite zbiory materiału zielonego do wykorzystania na kiszonki. Ułatwieniem dla wielu gospodarstw mogą być gotowe mieszanki, które wybieramy pod kątem posiadanych zwierząt hodowlanych. Możemy też pokusić się o wykonanie własnej mieszanki, która doskonale uzupełni braki w paszach objętościowych. Skuteczne międzyplonowanie powinno uwzględniać szereg roślin i komponentów m.in. zbóż jarych, gryki, gorczycy, słonecznika, peluszki, facelii, czy wyki. W celu uzyskania wysokiego plonowania niezbędne jest przystosowanie areału pod zasiew. Konieczne jest przeprowadzenie podorywki, a następnie włókowanie. Nie zapominajmy także o stosowaniu nawozów zgodnie z instrukcją producenta.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.