Dzisiaj jest: 6.7.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Pierwsze środki trafią do gospodarstw objętych suszą.

Dodano: rok temu Czytane: 226

Około 0,5 mld zł trafi do rolników poszkodowanych przez suszę w ramach pierwszej transzy wsparcia finansowego. Taką informację przekazał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Pierwsze środki trafią do gospodarstw objętych suszą.
Około 0,5 mld zł trafi do rolników poszkodowanych przez suszę w ramach pierwszej transzy wsparcia finansowego. Taką informację przekazał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Już niebawem ma zostać ogłoszony termin, w których przyjmowane bedą wnioski o pomoc suszową. Za realizację wsparcia suszowego odpowiedzialna będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Minister rolnictwa zapewnił zagospodarowanie kwoty pół miliarda złotych dla poszkodowanych przez suszę rolników. To jednak dopiero początek działań pomocowych, które mają zapewnić wypłatę środków najbardziej poszkodowanym gospodarstwom w Polsce. Wypłata wszystkich środków ma potrwać przynajmniej kilka miesięcy. Minister Ardanowski wskazał też na złożony niedawno wniosek do Komisji Europejskiej. Dotyczył on konieczności zrealizowania unijnych wypłat w ramach pomocy klęskowej dla polskich rolników. Jak pokazują obecne statystyki, straty objęły dotychczas ponad 1250 gmin. Łączną sumę strat oszacowano na poziomie blisko 1 mld złotych. Według aktualnych szacunków i przyszłych przewidywań straty mogą być jednak znacznie większe. Ministerstwo wskazuje na ciągle trwającą suszę, co może prowadzić do dużo gorszych wniosków niż dotychczasowe. Szef resortu rolnictwa wskazał też, iż rolnicy nie zostaną pozostawieni na pastwę losu i zostaną objęci niezbędnym wsparciem rządu. Zgodnie z obowiązującą ustawą, rolnicy mogą korzystać z szeregu działań pomocowych. Wśród nich znalazły się chociażby kredyty klęskowe o niskim oprocentowaniu, opcja umorzenia podatku rolnego i składki KRUS oraz prolongata spłaty kredytów. 

Minister na antenie radiowej trójki przypomniał także o potrzebie właściwego zarządzania zasobami wodnymi. Dotychczas w ramach prowadzonych działań osuszano wiejskie tereny, teraz ma się to zmienić dzięki programom nawodnień. Już w drugiej połowie września tego roku zostanie wdrożonych szereg działań w tym zakresie. Wszystko to w ramach tzw. małej retencji, która umożliwi rolnikom na tworzenie zbiorników wodnych we własnym zakresie oraz na modernizację istniejących systemów nawadniających. W ramach działań pomocowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 można uzyskać wsparcie do 100 000 zł na zadania związane z nawadnianiem.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.