Dzisiaj jest: 19.9.2020, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Aktualne ceny warzyw. Nie jest tanio!

Dodano: 2 lata temu Czytane: 238

Tegoroczne zbiory nie należą do zbyt udanych dla wielu gospodarstw rolnych, wszystko to za sprawą niekorzystnych warunków pogodowych.

Aktualne ceny warzyw. Nie jest tanio!
Tegoroczne zbiory nie należą do zbyt udanych dla wielu gospodarstw rolnych, wszystko to za sprawą niekorzystnych warunków pogodowych. Panujące w sezonie wysokie temperatury i zbyt mała ilość deszczu przyczyniły się do pogorszenia się liczby zebranych plonów. Część pól została zdziesiątkowana przez gradobicia, susze, natomiast niekiedy warunki sprzyjały nadprodukcji. Wszystko to przyczyniło się do zmieniających się cen warzyw i owoców. W przypadku tych pierwszych ceny wzrosły i to znacznie!

Najbardziej ucierpiały warzywa spod osłon, gospodarze w wyniku panującej w kraju suszy utracili część plonów. Podobnie w przypadku warzyw gruntowych. Tam, gdzie nieurodzaj tam też nadprodukcja w innych branżach. Gospodarstwa owocowe obrodziły w tym roku w nadwyżkę jabłek oraz śliwek, ceny poszybowały w dół. Tego samego nie możemy powiedzieć o rynku warzyw, który zmaga się z wysokimi cenami. Już teraz widzimy odbicie się cen rodzimych warzyw na całym rynku spożywczym. Sprzedawcy zmuszeni obecną sytuacją decydują się często na sprowadzenie żywności z zagranicy po dużo niższej cenie. Dla przykładu warszawskie Bronisze odnotowały ceny pomidorów malinowych na przełomie września i października po 6 do 8 zł za kilogram, pomidory czerwone 4,5 zł do 5 zł oraz gruntowe od 2 zł do 3 zł. W przypadku cukinii ceny jakie można było osiągnąć oscylowały w granicach 3,5 zł do 5,5 zł, ogórki gruntowe 4,75 do 5,5 zł, szklarniowe 4 zł do 5 zł. 

Wzrosty cen są mocno zauważalne także w warzywach kapustnych oraz korzeniowych. W przypadku kalafiora cena za sztukę wyniosła 3,5 do 5 zł, kapusta biała od 3 zł do 4 zł za sztukę oraz marchew od 1,3 zł do 1,7 za kilogram. Taki stan rzeczy zmusił do importowania warzyw z terenów innych państw Europy. W przypadku owoców ceny spadły, ale też nie wszędzie. Za jabłka wystarczyło zapłacić 0,7 zł do 1 zł za kilogram, natomiast za kilogram borówki amerykańskiej trzeba było zapłacić już 40 zł, kiedy jeszcze rok temu była ona tańsza o połowę.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.