Dzisiaj jest: 6.7.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Obniżony wiek emerytalny dla rolników. Temat powraca?

Dodano: rok temu Czytane: 241

Zarząd Krajowej Razy Izb Rolniczych wystosował wniosek o obniżenie wieku emerytalnego. Jest to odpowiedź na oczekiwania środowisk rolniczych.

Obniżony wiek emerytalny dla rolników. Temat powraca?
Zarząd Krajowej Razy Izb Rolniczych wystosował wniosek o obniżenie wieku emerytalnego. Jest to odpowiedź na oczekiwania środowisk rolniczych, które od lat starają się wdrożenie rządowych działań w tym zakresie. Wniosek w tej sprawie trafił właśnie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Głównym postulatem, który skierowano do resortu rolnictwa jest obniżenie wieku emerytalnego dla rolników. Według zmian zaproponowanych przez zarząd Krajową Radę Izb Rolniczych mężczyźni mieliby pracować do 60 lat, natomiast kobiety do 55 lat. Pomysłodawcy złożonego wniosku swoje postulaty tłumaczą trudną sytuacją w gospodarstwach rolnych, która wynika z podniesienia wieku emerytalnego dla rolników. W wielu gospodarstwach rolnych dochodzi do sytuacji, kiedy młode pokolenie nie przejmuje po rodzicach gospodarstwa i kształci się w zupełnie innym kierunku. Według środowisk rolniczych taki stan rzeczy wynika bezpośrednio z wydłużonego okresu przejścia na emeryturę przez doświadczonych gospodarzy. Rolnicy oraz rolniczki muszą czekać z przepisaniem gospodarstwa na swoje dzieci aż do momentu przejścia na emeryturę. Nie ma możliwości przekazania gospodarstwa wcześniej, co rodzi szereg problemów. Młode pokolenie nie chce już czekać tak długo z rozpoczęciem działalności, wybiera więc często kwalifikację w innym zawodzie i porzuca gospodarkę. Właśnie ten fakt jest koronnym argumentem zwolenników obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat w przypadku mężczyzn i 55 lat w przypadku kobiet.

Rolnictwo to wymagająca branża

Jednym z istotnych argumentów jest także stwierdzenie, iż praca w rolnictwie jest bardzo ciężka i często wykonywalna jedynie do pewnego wieku. Rolnicy wskazują na konieczność bezustannej dyspozycji przez wszystkie 365 dni w roku. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety są narażeni na wypełnianie swoich obowiązków bez urlopów wychowawczych, macierzyńskich, czy wypoczynkowych. Pomysł wdrożenia zmian w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 roku padł na XIII Walnym Zgromadzeniu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Warto przypomnieć, że pomysł obniżenia wieku emerytalnego w rolnictwie nie jest wcale nowy. Ostatnio złożony projekt był argumentowany faktem, iż w obecnym stanie prawnym rolnicy są zmuszeni do pracy w gospodarstwie, aż do końca swoich dni. Czy tym razem rolnicy zostaną wysłuchani?
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.