Dzisiaj jest: 17.2.2020, imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza

Zmiany klimatyczne drastycznie wpłyną na rolnictwo?

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 135

Nie ma wątpliwości, iż rolnictwo stoi przed historycznym wyzwaniem. Takie wnioski możemy wyciągnąć ze słów ekspertów zajmujących się badaniem obecnych zmian klimatu na całym świecie.

Zmiany klimatyczne drastycznie wpłyną na rolnictwo?
Nie ma wątpliwości, iż rolnictwo stoi przed historycznym wyzwaniem. Takie wnioski możemy wyciągnąć ze słów ekspertów zajmujących się badaniem obecnych zmian klimatu na całym świecie. Bez wątpienia obecna sytuacja będzie miała realny wpływ na produktywność poszczególnych upraw, zmianę w opłacalności pewnych gatunków roślin i potrzebę dostosowania się gospodarstw do pogarszających się warunków.

Anomalie pogodowe są niewątpliwie zauważalne, zwracają na nie uwagę przede wszystkim rolnicy. To oni jako pierwsze ogniwo produkcji przyglądają się z uwagą długoterminowej pogodzie, obserwują stan upraw i ponoszą jako pierwsi największe straty. Zmienia się więc ekonomia prowadzonej działalności, co przekłada się często na wyniki finansowe. Rolnicy coraz częściej zadają sobie pytania: Czy ta uprawa będzie opłacalna? Jak chronić rośliny z moich upraw? Są to wciąż pytania bez konkretnej odpowiedzi, gdyż naukowcy nie są w stanie przewidzieć dokładnego tempa zmian w przyrodzie. Zwiększa się więc ryzyko związane z podejmowaniem działalności rolnej. Istniejące systemy wspierające finansowo rolników wciąż są niedoskonałe, a wielu młodych rolników już teraz zastanawia się, czy dobrze wybrała zawód. Rolnicy jako środowisko są wyjątkowo świadomi wyzwań jakie stoją przed dalszym prowadzeniem działalności, widzą przecież realne skutki zmian klimatycznych. Miejscowe przymrozki, fale upałów, padający grad – to tylko część anomalii, które w ostatnich latach bardzo dotkliwie dotykają polskie gospodarstwa.

Eksperci z zakresu zmian klimatycznych wskazują na potrzebę planowania inwestycji rozciągniętych w czasie. Chodzi tu przede wszystkim o przystosowanie agrotechniki do zauważalnych zmian. Wynika to z coraz większego ryzyka strat z poszczególnych upraw. Czy tania żywność powoli staje się przeszłością? Specjaliści już teraz wskazują na kłopoty w gospodarstwach z odpowiednim nawodnieniem upraw. W niektórych częściach kraju już w tym roku gminy musiały dostarczać wodę z ościennych miejscowości. To pokazuje skalę problemu, w końcu bez wody rolnictwo nie ma racji bytu. Już teraz mówi się o wzroście cen poszczególnych warzyw i owoców, ale też potrzebie użytkowania gruntów słabej jakości w celu zaspokojenia zapotrzebowania rynku. Przyszłość stawia rolnictwo pod znakiem ciągłych wyzwań. Być może będą to skuteczniejsze systemy nawadniania roślin, równie konieczne może okazać się dostosowanie uprawianych gatunków roślin do warunków pogodowych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.