Dzisiaj jest: 29.9.2020, imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Fotowoltaika na przydomowym gruncie – ulga termomodernizacyjna.

Dodano: rok temu Czytane: 1093

Montaż instalacji PV na dachu budynku to najczęstszy wybór inwestorów. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy posiadamy fragment przydomowego gruntu i chcemy postawić na fotowoltaikę właśnie w tym miejscu

Fotowoltaika na przydomowym gruncie – ulga termomodernizacyjna.
Montaż instalacji PV na dachu budynku to najczęstszy wybór inwestorów. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy posiadamy fragment przydomowego gruntu i chcemy postawić na fotowoltaikę właśnie w tym miejscu? Jest to nie tylko możliwe, ale przysługuje nam także ulga termomodernizacyjna. Wyjaśnienie tej kwestii zostało zaprezentowane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na stronie Ministerstwa Finansów.

Ulga termomodernizacyjna na instalację PV w praktyce

Ulga termomodernizacyjna funkcjonuje od początku bieżącego roku. Podatnik, który posiada budynek mieszkalny (dom jednorodzinny) lub jest jego współwłaścicielem może skorzystać z odliczenia od podstawy obliczenia podatku. Ulga ta przysługuje na koszty poniesione w roku podatkowym na realizację zadań związanych z termomodernizacją np. zakup urządzeń, materiałów budowlanych, czy korzystanie z usług. Cała inwestycja musi zakończyć się przeciągu trzech lat, licząc od zakończenia roku podatkowego, kiedy to wydano pierwsze środki na ten cel. Maksymalna  kwota odliczenia została ustalona na poziomie 53 000 zł. Obejmuje ona realizację wszelkich zadań termomodernizacyjnych. W grę wchodzi więc odliczenie za zakup paneli słonecznych, montaż instalacji fotowoltaicznej oraz urządzeń potrzebnych do obsługi instalacji PV.

Podwójna ulga na panele słoneczne

Inwestorzy zastanawiający się nad tym czy mogą skorzystać z dwóch ulg naraz z pewnością ucieszy interpretacja Ministerstwa Finansów. Wykorzystanie ulgi termomodernizacyjnej nie koliduje z brania udziału w programie rządowym „Czyste Powietrze”. Wyjątkiem od tej reguły zadania prezentowane przez resort „wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, a także zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu ordynacji podatkowej”. W praktyce więc możliwe jest wykorzystanie ulgi finansowej w ramach programu rządowego i jednoczesne wykorzystanie przysługującej ulgi termomodernizacyjnej.

Montaż fotowoltaiki na gruncie przy domu – ulga podatkowa

Ministerstwo Finansów w swoim wyjaśnieniu rozwiewa także wątpliwości związane z lokalizacją instalacji fotowoltaicznej. Według resortu ulga termomodernizacyjna może być wykorzystana dla inwestycji położonych na dachu budynku, jak i ziemiach przylegających do niego. W praktyce więc instalację można pobudować na wolnym fragmencie gruntu, warunkiem jest tylko przyłączenie jej do budynku mieszkalnego będącego w posiadaniu właściciela lub współwłaściciela obiektu. W ramach wyjaśnienia powołano się na art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Listę wydatków, które możemy odliczyć znajdziemy także w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Interesujący nas punkt, czyli fotowoltaika znalazła się w gronie wydatków. W sprawie wypowiedział się także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wskazał on na przypadek obiektu mieszkalnego, gdzie instalację PV zlokalizowano na dachu garażu. Urzędnicy pozytywnie rozpatrzyli inwestycję, co oznacza, że ulga termomodernizacyjna przysługuje nam także w przypadku montażu fotowoltaiki na przydomowych gruntach. Czytaj więcej: kredyt na fotowoltaikę.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.