Dzisiaj jest: 6.7.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Uprawa soi w Polsce – rozwiązanie na suszę?

Dodano: rok temu Czytane: 221

Uprawa roślin wymaga szczególnej uwagi rolników. Wynika to z panujących każdego roku okresów suszy, które powodują szereg szkód w plonach rolnych.

Uprawa soi w Polsce – rozwiązanie na suszę?
Uprawa roślin wymaga szczególnej uwagi rolników. Wynika to z panujących każdego roku okresów suszy, które powodują szereg szkód w plonach rolnych. Jedną z roślin, która ma szansę zmienić tą trudną sytuację jest soja. Naukowcy z Argentyny zaprezentowali technologię HB4, dzięki której otrzymano nasiona o wyższej odporności na działanie suszy, przy równoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności.

Wiele wskazuje na to, że jeśli testy w innych krajach przejdą pomyślnie to nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać soję tej odmiany także w Polsce. Odmiana określona symbolem HB4 zostanie obsiana na ziemiach obu Ameryk, Paragwaju, Urugwaju, Boliwii oraz Chin. Symbol, którym określono światowe nazewnictwo tejże odmiany pochodzi od genu Hahb-4. Naukowcy dzięki swojej pracy nad roślinami opracowali technologię, która wpływa na powyższy gen. Soja zyskała większą wytrzymałość na suszę oraz zasolenie. Praca nad genem zwiększyła zdolność soi do radzenia sobie w sytuacjach stresowych, które przestały oddziaływać na wydajność odmian. Według szacunków badaczy tego typu odmiana zwiększa o blisko ¼ wydajność roślin w stosunku do aktualnie wykorzystywanych odmian komercyjnych. Poszukiwania właściwej technologii dla ziaren soi trwają od wielu już lat. Prace nad znalezieniem genu odpowiedzialnego za wytrzymałość roślin na suszę przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności rozpoczęto już w 2002 roku na jednym z argentyńskich uniwersytetów. Przełom nastąpił po dziesięciu latach, a za odkrycie jest odpowiedzialny zespół pracujący wspólnie z dr Raquelem Chanem. Po wielu latach wykazali oni, iż gen Hahb-4 jest odpowiedzialny za możliwość uruchomienia przez soję bariery ochronnej przed stresem biotycznym i abiotycznym.

Odkrycie to zapoczątkowało szereg działań zmierzających do wdrożenia nowoczesnej odmiany soi w regionach produkcyjnych ważnych dla całego świata. Obie Ameryki są obecnie odpowiedzialne za produkcję blisko 80% soi trafiającej na globalne rynki. Nową cechę zatwierdzono już w Brazylii oraz Argentynie. Na rozpatrzenie wniosków regulacyjnych czekają jeszcze Urugwaj, Chiny, Paragwaj oraz Boliwia. Tolerancja na stres odmiany oznaczonej symbolem HB4 sprawia, że soja może stać się bardzo istotną rośliną z punktu widzenia światowej gospodarki. Susze dotyczą wielu regionów na całym świecie, wszelkiego rodzaju badania nad radzeniem sobie roślin ze stresem cieplnym mogą być w najbliższych latach na wagę złota.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.