Dzisiaj jest: 6.7.2020, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Czy produkcja żywności bez chemii rolniczej jest możliwa?

Dodano: rok temu Czytane: 210

Żyjemy w czasach, kiedy społeczeństwo zwraca uwagę na czynniki ekologiczne w każdej dziedzinie życia. Konsumenci poszukują w sklepach coraz częściej żywności wysokiej jakości w dobrej cenie.

Czy produkcja żywności bez chemii rolniczej jest możliwa?
Żyjemy w czasach, kiedy społeczeństwo zwraca uwagę na czynniki ekologiczne w każdej dziedzinie życia. Konsumenci poszukują w sklepach coraz częściej żywności wysokiej jakości w dobrej cenie. Wysoka jakość oznacza tu zakup warzyw, owoców, zbóż bez stosowania chemii w procesie produkcyjnym. Takie działanie z punktu widzenia kupującego nie jest niczym dziwnym, warto się jednak przyjrzeć drugiej stronie medalu, czyli rolnikom zajmującym się uprawą.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o opłacalności uprawy jest osiąganie jak najwyższej wydajności z konkretnego areału. Jak pokazuje praktyka i dane statystyczne, uprawa roślin bez zastosowania chemii rolniczej byłaby zdecydowanie mniej opłacalna. Dokładne statystyki w zakresie stosowanych środków ochrony roślin zaprezentowała Rzeczpospolita. Wskazuje ona na bardzo poważne straty w uprawach przy niestosowaniu chemii sięgające od 30 do nawet 40% plonów. To budzi w rolniku jasne przeświadczenie, że musi korzystać ze środków tego typu jeżeli chce osiągać wysoką opłacalność. Nie są to przecież kilkuprocentowe straty, lecz poważny uszczerbek w procesie produkcyjnym. Pomijanym przez wielu konsumentów faktem jest to, iż środki chemiczne dopuszczone do obrotu i stosowania w rolnictwie przechodzą szereg badań przez wiele lat. W praktyce firmy specjalizujące się w tworzeniu chemii rolniczej jako branża stoją zaraz za farmacją jeśli chodzi o skrupulatność procedur i przestrzeganie norm regulacyjnych.

W praktyce więc stworzenie środka ochrony dostosowanego do zaostrzonych wymagań może generować wielomilionowe koszty. Pokazuje to jasno, ile uwagi przykłada cała branża do produkcji chemii rolniczej. Środki ochrony roślin przechodzą szczegółową kontrolę w zakresie bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego, stosujących chemię rolników oraz odbiorców końcowych – konsumentów. Wiele kontrowersji wywołują wśród konsumentów środki na bazie glifosatu, dlatego nowoczesne rolnictwo stoi przed poważnym wyzwaniem. Z punktu widzenia konsumenta produkcja żywności bez chemii jest możliwa. Patrząc jednak z punktu widzenia rolnictwa widać wyraźne straty ponoszone rok do roku w przypadku braku stosowania środków ochrony roślin. Wyzwaniem przyszłości będzie więc nie rezygnacja ze stosowania chemii rolniczej, lecz prowadzenie szczegółowych badań zmierzających do zaprojektowania środków uwzględniających ochronę środowiska i dobro konsumenta. Jednym z trendów obserowanych na całym świecie jest też rolnictwo ekologiczne, który zdobywa zainteresowanie gospodarstw działających w Europie.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.