Dzisiaj jest: 17.2.2020, imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza

Wykopki czas zacząć! Kiedy wyjechać w pole? - poradnik część I.

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 163

Zbiory ziemniaków w gospodarstwach rolnych to pracowity okres dla rolników. Pierwsze wykopki już co prawda za nami, jednak prawdziwe oblężenie na polach dopiero się zacznie.

Wykopki czas zacząć! Kiedy wyjechać w pole? - poradnik część I.
Zbiory ziemniaków w gospodarstwach rolnych to pracowity okres dla rolników. Pierwsze wykopki już co prawda za nami, jednak prawdziwe oblężenie na polach dopiero się zacznie. Jak dokonać oceny ziemniaków gotowych do zbioru? Kiedy wyjechać w pole? Jak przetransportować bezpiecznie ziemniaki do magazynu? W pierwszej części naszego mini poradnika spróbujemy odpowiedzieć na podstawowe pytania początkujących rolników.

Dojrzałość bulwy, czyli niezbędne kryterium rozpoczęcia prac polowych

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem zbiorów jest dojrzałość bulw. Inspekcji dokonujemy sprawdzając stan skórki, która powinna być dojrzała, jednolita i właściwie wykształcona. Należy dokładnie obejrzeć wyjętą z gleby bulwę, sprawdzając przy użyciu kciuka, czy skórka nie schodzi po dociśnięciu paznokcia. Jeżeli wszystko jest w porządku to musimy zastanowić się nad wyborem właściwego terminu wyjazdu w pole. Nie jest to jednak proste zadanie, ponieważ na termin składa się szereg czynników. Należy uwzględnić nasze możliwości przerobowe tak, aby nie dezorganizować pracy w gospodarstwie. To szczególnie ważne dla rolników, którzy posiadają hodowlę tuczników, krów lub innych zwierząt. Najważniejszym czynnikiem są jednak warunki atmosferyczne panujące w trakcie wykopków. Warunki sprzyjające pracom przy zbiorach to niezbyt suchy dzień. Nie może być to jednak dzień pełen wilgoci, gdyż opady deszczu sprzyjają osadzaniu się mokrej ziemi na powierzchni ziemniaka. To generuje znaczne problemy z właściwą wentylacją podczas składowania zbiorów w magazynie. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, gdy na naszym polu występują zastoiska wodne to trzeba te miejsce właściwie oznaczyć. Brak uwzględnienia takich punktów „zapalnych” rodzi problemy w postaci zbyt wilgotnych bulw, które finalnie będą podlegały procesom gnilnym w trakcie składowania.

Czyste i właściwie ustawione maszyny to podstawa sukcesu

Wyruszając w pole należy zadbać o odpowiednie ustawienie kombajnu. Chodzi tu szczególnie o głębokość wkopywania się w ziemię. Jeśli ustawimy maszynę zbyt płytko to możemy mieć problem z uszkodzeniami ziemniaków, natomiast zbyt głębokie ustawienie będzie generowało szybsze zużycie elementów pracujących oraz zwiększy się pobieranie paliwa przez pojazd. Należy także zadbać o właściwą ilość gleby na kombajnie tak, aby ziemniaki nie ulegały dodatkowym uszkodzeniom. Osoby pracujące przy taśmach powinny kontrolować ich prędkość, co zapobiega ponoszeniu dodatkowych strat wynikających z pośpiechu. Niezwykle istotnym elementem, o którym niekiedy zapominają rolnicy jest czyszczenie maszyn po wykopkach. Wynika to z możliwości przenoszenia patogenów występujących na jednym polu na drugie. Zabrudzone bulwy będą bardziej narażone na rozwój różnego rodzaju chorób. Odkażenie należy przeprowadzić na wszystkich częściach maszyny, które miały kontakt z ziemią.

Transport ziemniaków do magazynu

W trakcie transportu należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich warunków. Bulwy nie powinny być narażone na opady deszczu oraz mróz w razie prowadzenia prac do późnej jesieni. W trakcie załadunku, podobnie jak podczas zbiorów należy zadbać o właściwy stan ziemniaków. Załadunek bez względu na stosowaną metodę powinien uwzględniać pełną ochronę zbiorów. Wykluczone jest więc masowe zrzucanie ziemniaków z dużej wysokości, gdyż może to grozić uch uszkodzeniem i psuciem się już w magazynie. Przyjmuje się wysokość nie wyższą niż 20 cm dla opadających ziemniaków. Rolnicy często korzystają z worków wypełnionych słomą, które lądują na przyczepach. W ten sposób opadające z dużym impetem bulwy są chronione, a przestrzeń transportowa jest amortyzowana. O tym jak przechowywać ziemniaki opowiemy w drugiej części naszego mini poradnika.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.