Dzisiaj jest: 14.5.2021, imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja

Jakie będą konsekwencje brexitu dla polskiego rolnictwa?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 560

Niepewność to najlepsze określenie sytuacji, z którą mam do czynienia. Wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bacznie przyglądają się także rolnicy, przetwórcy oraz producenci żywności.

Jakie będą konsekwencje brexitu dla polskiego rolnictwa?
Niepewność to najlepsze określenie sytuacji, z którą mam do czynienia. Wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bacznie przyglądają się także rolnicy, przetwórcy oraz producenci żywności. Eksport krajowej żywności odnotowuje stabilne tempo rozwoju, co widać wyraźnie także w danych Eurostatu. Wartość żywności trafiającej na ten istotny z punktu widzenia polskiej gospodarki rynek tylko w pierwszym kwartale tego roku wzrosła o 21% w skali roku. Wielka Brytania piastuje aktualnie drugie miejsce spośród odbiorców polskiego eksportu rolno-spożywczego. W okresie między styczniem, a majem tego roku eksport towarów z Polski osiągnął wartość 1 183 ml euro, jest to wzrost w skali roku na poziomie 12,4%. Towary, które najczęściej importuje się na Wyspach to m.in. mięso drobiowe, przetwory mięsne, wyroby tytoniowe, pieczywo cukiernicze oraz czekolada. Rosnące zapotrzebowanie miejscowego rynku i silny trend importowania towarów wynika z dużej niepewności inwestorów. Wiele firm już teraz przygotowuje się na brexit, zawierając korzystne umowy z zagranicznymi firmami eksportującymi żywność.

Wielka Brytania to ważny rynek dla polskiego eksportu

Według statystyk Eurostatu, na przestrzeni niespełna półrocza br. wartość eksportu mięsa nieprzetworzonego zwiększyła się o 3,1% w skali roku. Rynek osiągnął wartość blisko 2,1 mld euro, a odbiorcą 1/10 towarów była właśnie Wielka Brytania. Największe znacznie dla polskiej gospodarki ma sektor drobiarski, który w tym samym okresie osiągnął wartość eksportu na poziomie 133 mln euro. W porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku jest to wzrost rzędu 9%. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku przetworów mięsnych, tutaj wartość całkowita eksportu światowego z Polski oscyluje w granicach 501 mln euro. Warto dodać, że aż 183 mln euro to wartość towarów trafiających tylko na Wyspy. Analitycy zauważyli też wzmożone zainteresowanie wyrobami tytoniowymi, które znajdują się obecnie na drugim miejscu wśród eksportowanych towarów. Tutaj wzrost wyniósł aż 31% w skali roku, co generowało wartość eksportową na poziomie 1,7 mld euro. Podobnie wygląda kwestia rosnącego importu z Polski pieczywa cukierniczego, tutaj odnotowano dynamikę w granicach 32% w ujęciu rocznym. Ostatnim produktem, który uzyskał pozytywne wyniki jest czekolada (+11% r/r).

Straty poniesie cała branża rolno-spożywcza?

Analitycy Santander Bank Polska zwracają uwagę na fakt, że po brexicie sytuacja na rynku zmieni się i to diametralnie. Przemysł spożywczy w Wielkiej Brytanii nie będzie w stanie wytworzyć ilości żywności, która zaspokoiłaby rosnące potrzeby mieszkańców. Wariant tzw. twardego brexitu może doprowadzić do znacznie większej liberalizacji jeśli chodzi o zakup produktów spożywczych ze światowych rynków. Wówczas przedsiębiorcy z Polski oraz całej Unii Europejskiej będą musieli walczyć o swoją pozycję z podmiotami produkującymi tanią żywność. Dotyczy to przede wszystkim Ameryki Północnej i Południowej, z którymi trzeba będzie konkurować. Sytuacja ta może odbić się na eksporcie polskiego mięsa nieprzetworzonego. W ciągu roku Brytyjczycy importują towary o wartości powyżej 300 mln euro. Należy wspomnieć także o innych produktach, w przypadku których wprowadzenie w przyszłości cła będzie obniżało opłacalność eksportu. Może więc dojść do sytuacji, kiedy przedsiębiorcy z Polski będą musieli szukać rynków zbytu w innych państwach. Ta sytuacja będzie według ekspertów przyczyną spadku cen na towary w UE, co odbije się również na polskim rolnictwie.

W wyniku twardego brexitu polski sektor rolno-spożywczy odczuje boleśnie stratę partnera handlowego. Tylko w ubiegłym roku wartość krajowej żywności, która trafiła do Wielkiej Brytanii oscylowała w granicach 2,7 mld euro. Na przestrzeni 3 lat (2015-2018) wartość eksportu wzrosła o 32%. Wysokie przyrosty obserwowano w przypadku kiełbas i przetworów mięsnych, pieczywa cukierniczego, warzyw oraz czekolady. Podsumowując, brexit może przynieść szereg zmian na rynku. Obniżenie popytu wśród Brytyjczyków będzie wynikało z rosnących cen produktów polskiego pochodzenia, które zostaną w większości obarczone cłem. W takim wypadku ucierpią także rolnicy z Polski, których towary takie jak nieprzetworzone mięso, czy przetwory mięsne trafiały do klientów na Wyspach.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.